Materiał Partnera Jak uporać się z problemem odstających uszu?

Jak uporać się z problemem odstających uszu?

Przyczyn występowania odstających uszu należy się dopatrywać głównie w genetyce. Wygląd małżowiny usznej jest najczęściej dziedziczony po rodzicach. Jeśli odstające uszy wyróżniają które z nich, to jest duże prawdopodobieństwo, że i u ich potomka się pojawi. Problem ten istnieje, gdy odległość uszu od głowy wynosi więcej niż dwa centymetry. W niektórych przypadkach wynika on z niewłaściwie wykształconej grobelki. Jak sobie z nim poradzić?


Jak pozbyć się problemu odstających uszu?

Korekcja odstających uszu obrosła w wiele mitów. Na wielu forach czy stronach internetowych rodzice przekonują się nawzajem, że pomocne są opaski uciskowe czy plastry pozwalające zmienić kształt i wygląd małżowiny. Tymczasem jedynym sposobem na pozbycie się tego problemu jest operacyjna korekcja uszu tj. otoplastyka.

Warto wiedzieć, że zabieg ten może być wykonywany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jest to stosunkowo prosta i mało inwazyjna procedura. Polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć skóry o kształcie elipsy w tylnej części małżowiny. Tak przygotowane pole jest odpowiednio korygowane poprzez odsłonięcie chrząstek. Te w kolejnym kroku są właściwie modelowane, tj. wyginane do tyłu bądź nacinane. Po zabiegu często się stosuje bandaż elastyczny, którym zawija się głowę, gdyż sprzyja to kształtowaniu małżowin. Sam zabieg jest bezbolesny, aczkolwiek przez kilka dni po jego wykonaniu mogą się pojawić negatywne skutki jak pieczenie czy ciągnięcie ranek. Otoplastyka nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji,
a dla wielu bywa jedynym sposobem na pozbycie się kompleksów.


Co warto wiedzieć przed zabiegiem otoplastyki?

Problem odstających uszu dotyka nie tylko dorosłych, ale głównie dzieci. To one są najczęściej narażone na przykre komentarze ze strony rówieśników. Pomimo iż rodzice już od najwcześniejszych lat starają się rozwiązać ten problem, najlepszym okresem jest wykonanie otoplastyki w wieku 6-12 lat. Specjalista z Kliniki ESTMEDICA wyjaśnia, że korekcję można też przeprowadzić u dorosłych, jednak istnieje wysokie ryzyko wystąpienia zwapnień, ale też trudności w modelowaniu chrząstki. Zabieg ten każdorazowo musi być poprzedzony wizytą u specjalisty chirurgii plastycznej. To on dokonuje kwalifikacji do zabiegu oraz określa jego zakres. Jest to moment, w którym specjalista może dokładnie poznać stan zdrowia pacjenta, ale też dokonać pomiarów ucha i szczegółowo zaplanować przebieg procedury oraz dobrać najlepszą metodę. W przypadku dzieci – poza zgodą rodziców – chirurg plastyczny musi on uzyskać również informację, że mały pacjent jest pewien, że chce wykonać  zabieg i rozumie jego konsekwencje.

Podziel się