Artykuł sponsorowany Ganbanyoku – japoński sposób na saunę dostępny w SAISEI Harmonia Zmysłów

Ganbanyoku – japoński sposób na saunę dostępny w SAISEI Harmonia Zmysłów

Sauna to popularny sposób na poprawienie ogólnej kondycji, ale też na relaks i odprężenie po trudach codzienności. Odmian sauny jest wiele, a wśród nich kryje się ciekawa opcja rodem z Japonii – ganbanyoku, czyli „skalna kąpiel”. Dostępna w centrum odnowy SAISEI Harmonia Zmysłów w Łodzi. Czym się odróżnia od sauny fińskiej czy parowej? Sprawdźmy!

Sauna i jej rodzaje

Nie od dziś wiadomo, że hartownia organizmu pozytywnie wpływa na zdrowie. W różnych zakątkach świata w tym celu stosowano naprzemienne ogrzewanie i schładzanie ciała, głównie dzięki saunie oraz zimnym kąpielom. Można wyróżnić przede wszystkim cztery podstawowe kategorie, czyli:

  • Sauna sucha (fińska) – drewniane pomieszczenie ogrzewane gorącymi kamieniami, gdzie się siedzi, wilgotność jest bardzo niska, a temperatura waha się od 60 do 110 °C.
  • Sauna mokra – drewnienie pomieszczenie ogrzewane gorącymi kamieniami, które polewa się wodą; sesja również odbywa się na siedząco, wilgotność na średnim poziomie, a temperatura oscyluje w granicach 50-65 °C.
  • Sauna parowa (łaźnia) – pomieszczenie wykończone ceramiką, piec utrzymuje stałą temperaturę w okolicach 45-55 °C, a generator pary dba o maksymalną wilgotność.
  • Sauna infra red (na podczerwień) – przypomina klasyczną saunę suchą, jednak powietrze ogrzewają promienniki podczerwieni; mało inwazyjna.

Każda z odmian sauny posiada dodatkowe warianty, jak choćby sauna solna z blokami soli w środku, ruska bania, gdzie używa się witek do biczowania się lub wachlowania czy sauna ziołowa, gdzie stosuje się aromaterapię przynoszącą dodatkowe korzyści zdrowotne. W SAISEI Harmonia Zmysłów dostępna jest wyjątkowa sauna ganbanyoku, którą można zaklasyfikować, jako saunę suchą, gdyż ciepło emituje duża płyta czarnej krzemionki, a w pomieszczeniu nie unosi się para wodna. 

Czym się różni ganbanyoku od zwyklej sauny?

Ganbanyoku jest wyjątkowe pod tym względem, że podczas całego pobytu w saunie… leżymy. I to nie byle na czym, tylko na skale prosto z wulkanu! Sauna japońska czerpie siłę swojego działania wprost z natury, a za łóżko robi płyta z czarnej krzemionki z wulkanicznej wyspy Hokkaido, które podgrzewa się do przyjemnej temperatury ok. 42 stopni Celsjusza. Podczas całego pobytu w saunie można chłonąć rozkoszne ciepło, promieniujące z rozgrzanego kamienia, który wspaniale odpręża całe ciało. Sauna japońska jest dużo bardziej delikatna, niż inne rodzaje, gdyż ciepło działa bezpośrednio na skórę oraz tkanki pod nią, więc można czerpać prozdrowotne korzyści, jakie zapewnia sauna, bez forsownego siedzenia w upale i wilgoci. 

Ganbanyoku pozwala zregenerować się ciału na wielu płaszczyznach, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej: stres i napięcia znikną pod wpływem ciepła czarnej krzemionki. Sesja w saunie skalnej to wspaniałe doświadczenie dla każdego – czy to potrzebującego wyciszenia od codziennych problemów i krzątaniny, czy poszukującego ukojenia dolegliwości bólowych. Unikalną właściwością czarnej krzemionki jest to, że emituje naturalne promieniowanie podczerwone (FIR), które doskonale działa na mięśnie, pobudzając je do relaksu i regeneracji. Cały pobyt w saunie uprzyjemnia relaksacyjna muzyka sącząca się z głośników, więc można się zupełnie rozluźnić i skupić na przyjemnych doznaniach, jakie zapewnia ułożenie na ciepłej płycie ze skały wulkanicznej.

Kiedy warto korzystać z sauny?

Przebywanie w ganbanyoku niesie ze sobą szereg pozytywnych efektów, z których może skorzystać każdy. To bardzo bezpieczny sposób na poprawienie ogólnej kondycji organizmu, który pozwala również odczuć błogi relaks i spokój. Sauna japońska pomaga przy różnego rodzaju bólach, świetnie koi nerwy i rozładowuje stres, rozluźnia napięcia w ciele. Pobyt w ganbanyoku pooprawia krążenie, więc pomaga też walczyć z cellulitem i oczyszcza organizm z toksyn. Godzinna sesja w japońskiej saunie świetnie działa na całe ciało, wzmacniając system odpornościowy oraz regenerując mikrouszkodzenia w tkance mięśniowej. Jest to zasługa ciepła oraz promieniowania podczerwonego. Wiele źródeł podkreśla również dobroczynne właściwości odchudzające – pojedyncza sesja ganbanyoku porównywana jest do mocnego treningu spalającego, gdzie można spalić od 700 do 1000 kcal!

Co ważne, z sauny ganbanyoku mogą korzystać niemalże wszyscy – osoby starsze, ciężarne od II trymestru, a także sportowcy i osoby dbające o urodę. Temperatura panująca w pomieszczeniu jest przyjemna, nie jest też wilgotno, jak w saunie mokrej, więc nawet osoby nieprzekonane mogą skorzystać z dobrodziejstwa rozgrzanych płyt ganbanyoku. Wizytę w saunie japońskiej muszą odpuścić jedynie osoby cierpiące na schorzenia natury kardiologicznej.

Opracowanie:

Saisei Harmonia Zmysłów

Łódź , Przędzalniana 99

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas