Materiał Partnera Dieta na masę mięśniową - podstawowe informacje

Dieta na masę mięśniową - podstawowe informacje

Pozytywne skutki z przejścia na dietę na masę mięśniową są często efektem pożądanym przez każdego mężczyznę, który chodzi na siłownię czy uprawia dany sport siłowy. Wizja większych mięśni oraz nienagannej sylwetki to często główny motor napędowy dla panów, którzy codziennie poświęcają swój wolny czas, szlifując mięśnie w ośrodkach treningowych. Co warto wiedzieć o diecie na masę mięśniową?

Dieta oparta na

Częstym błędem popełnianym przez początkujących sportowców jest chęć szybkiego rozwoju mięśni poprzez wszelkiego rodzaju odżywki i suplementy diety. Nie tędy droga. Oczywiście, wspomniane odżywki mogą być idealnym dodatkiem do posiłków, ale za nic nie powinna zastąpić pełnowartościowych posiłków. Na początku warto przeprowadzić badanie mające na celu określić indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Zdaniem specjalisty dietetyki Mateusza Kwita powinno ono wzrosnąć o ok. 10%. Według badań rozkład składników odżywczych ma się to następująco:

  • 20% - białka,

  • 30% - tłuszczów;

  • 50% - węglowodanów.

Pełnowartościowe składniki odżywcze - skąd je brać?

Powstaje jednak pytanie, skąd brać pełnowartościowe składniki odżywcze? Oto kilka złotych środków, które sprawią, że nie będą to puste kalorie.

  • Węglowodany – ich działanie jest nieocenione w przypadku wytwarzania energii dla mięśni. Warto wybierać te złożone, znajdujące się m.in. w makaronach, ryżu, kaszach, owsiankach czy ciemnym pieczywie.

  • Białko – dieta na masę mięśniową nazywana jest również dietą białkową, więc można tylko się domyślać, jak niezbędne jest ono w tym procesie. Do źródeł białka w szczególności zaliczymy mięso, ryby, jajka oraz produkty mleczne. Dobrym dodatkiem będą wspomniane już wcześniej odżywki białkowe.

  • Warzywa i owoce – odgrywają niebagatelną rolę w dostarczaniu witamin.

  • Tłuszcze – przy przyrządzaniu dań warto zdecydować się na oliwę z oliwek, olej lniany czy kokosowy.

Śniadanie i kolacja

Nie wolno zapominać o tych dwóch posiłkach codziennego jadłospisu. Porządne śniadanie musi stanowić zastrzyk energii na resztę dnia. Jego brak będzie powodować chęć na częste podjadanie w ciągu dnia, co tylko zaburzy aktualny plan diety. Kolacji z kolei nie należy jeść na min. 2h przed snem. Posiłki spożywane w ten sposób wpływają niekorzystnie na późniejsze trawienie. Mając na uwadze powyższe argumenty, dieta na masę mięśniową powinna opierać się jedynie na pełnowartościowych i zdrowych posiłkach. Dzisiejszy świat, skonstruowany przez specjalistów marketingu, zalewa ilością reklam promujących największe fastfoodowe korporacje. Wiele diet faktycznie zawiera w swoim menu popularny cheat meal day, który pozwala zjeść ulubionego hamburgera lub pizzę, jednak nie można przesadzać. Warto przekonsultować z profesjonalnym dietetykiem dietę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Opracowanie:

Mateusz Kwit Dietetyk

Puławy , Kołłątaja 41 lok. 23

  • tel. 696 780 316

Podziel się