Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się dietetyk i w czym może pomóc?

Czym zajmuje się dietetyk i w czym może pomóc?

Dietetyka to dziedzina, która zajmuje się szeroko pojętym sposobem odżywiania. Wiele osób uważa, że do dietetyka należy się zgłosić tylko w przypadku problemów z utratą zbędnych kilogramów. Tymczasem specjalista od żywienia ma za zadanie również opracować dietę mającą na celu leczenie chorób, a także pomóc w zdiagnozowaniu problemów z odżywianiem wynikających ze sfery psychologicznej, jak na przykład w przypadku psychodietetyka.

Przyczyny złego odżywiania

Wiele osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami z powodu złych nawyków żywieniowych. Zadaniem dietetyka jest zdiagnozowanie przyczyn tego problemu, które często mają podłoże psychologiczne. Niektórzy w sytuacjach stresujących sięgają po niezdrowe przekąski, co jest prostą srogą do otyłości. Niektóre choroby także skutkują nadmiernym objadaniem się lub całkowitym zanikiem apetytu, co bezpośrednio odbija się na zdrowiu i sylwetce. W takich przypadkach pomocny może okazać się specjalista z zakresu psychodietetyki, jak na przykład Agnieszka Malinowska Gabinet Psychologiczno-dietetyczny. Pomoże on zdiagnozować przyczyny złego odżywiania i podjąć skuteczne działania terapeutyczne mające na celu zrozumienie istoty problemu.

Dostosowanie diety do trybu życia

Gotowe diety dostępne na rynku kuszą możliwością zrzucenia zbędnych kilogramów w krótkim czasie, jednak często powodują efekt jo-jo. Dietetyk na podstawie dokładnego wywiadu jest w stanie obliczyć zapotrzebowanie konkretnej osoby na ilość kalorii oraz bilans składników odżywczych, dzięki czemu dieta jest ustalona indywidualnie. Dieta opracowana przez specjalistę uwzględnia:

  • zapotrzebowanie kaloryczne,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • preferencje żywieniowe,
  • skład makroelementów,
  • dodatkową suplementację.

Korzystając z usług dietetyka mamy pewność, że plan żywieniowy jest opracowany zgodnie z potrzebami organizmu i dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników. Gotowe diety często nie uwzględniają preferencji żywieniowych, dlatego musimy się zmuszać do jedzenia rzeczy, których nie lubimy, co skutecznie zniechęca do trzymania się planu.

Zmiana nawyków żywieniowych

Dietetyk ma za zadanie nie tylko opracować plan żywienia, ale także podpowiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z napadami głodu. Jego rolą jest wyeliminowanie złych nawyków, które towarzyszyły nam przez całe życie. Dietetyk poinformuje czym zastąpić niezdrowe produkty oraz jak bilansować posiłki w przyszłości, aby nie narażać się na efekt jo-jo i zapewnić organizmowi odpowiednią podaż składników odżywczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas