Artykuł sponsorowany Czy olejki eteryczne są korzystne dla zdrowia?

Czy olejki eteryczne są korzystne dla zdrowia?

Dobroczynny wpływ olejków eterycznych na zdrowie człowieka jest znany od stuleci. W starożytności największym uznaniem cieszył się olejek pozyskiwany z płatków róży – wówczas używano go jako uniwersalnego specyfiku do walki z najrozmaitszymi schorzeniami. Dzisiejszy stan wiedzy naukowej pozwala nam rozsądniej wybierać olejki eteryczne o działaniu terapeutycznym, a także stosować je w bezpieczny sposób.

Lecznicze właściwości olejków eterycznych

Najłatwiej dostrzegalną właściwością naturalnych olejków eterycznych jest zapach – intensywny i zwykle bardzo przyjemny. Dlatego, zanim naukowcy zainteresowali się prozdrowotnymi właściwości olejków, wykorzystywano je do produkcji perfum, kosmetyków i domowych środków czystości. Dopiero na początku XX wieku udowodniono, że pozyskiwane z roślin olejki wykazują silne działanie aseptyczne, a więc chronią przed szkodliwym wpływem drobnoustrojów.

Dalsze badania nad olejkami eterycznymi w XX i XXI wieku nie tylko potwierdziły ich zbawienny wpływ na zdrowie, ale pozwoliły też ustalić konkretne, odmienne właściwości ich poszczególnych rodzajów. Dziś wiemy, że popularny olejek lawendowy działa odkażająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco, podczas gdy olejek miętowy pobudza trawienie i łagodzi bóle żołądka. Dlatego w nazwach olejków do inhalacji czy szerzej pojmowanej aromaterapii często podawane jest ich przeznaczenie, np. na dobry sen, na wyciszenie lub na wzmocnienie odporności – wyjaśnia ekspert ze sklepu ze zdrową żywnością BATOM.

Jak używać olejków eterycznych?

Ze względu na lecznicze właściwości olejków eterycznych są one wykorzystywane w produkcji niektórych farmaceutyków i kosmetyków naturalnych. Olejek z eukaliptusa i goździkowy znajdziemy w składzie przeciwbólowej „maści tygrysiej”, a olejek z paczuli i rozmarynu w balsamach do zwalczania cellulitu. Jednak planując wykorzystanie olejków eterycznych w domowych kuracjach, trzeba mieć się na baczności. Naturalne, czyste olejki są substancjami o bardzo wysokim stężeniu substancji drażniących. Ich użycie w sposób nieumiejętny i niezgodny z zaleceniami na opakowaniu niesie ze sobą ryzyko podrażnień, a nawet poparzeń skóry. Spożycie olejku, który przeznaczony jest do inhalacji, grozi zatruciem.

Naturalne olejki eteryczne sprzedawane w 10-50 ml buteleczkach najczęściej przeznaczone są do stosowania w nebulizatorach i dyfuzorach. Urządzenia tego typu umożliwiają stopniowe i skuteczne rozprowadzanie zapachów we wnętrzach. Niektóre olejki mogą być używane również do masażu – samodzielnie lub (częściej) po rozcieńczeniu w oleju bazowym. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są też olejki eteryczne do stosowania wewnętrznego – w postaci kropli do rozpuszczania w oleju oraz w kapsułkach. Zanim zdecydujesz się na użycie olejku eterycznego inaczej niż w dyfuzorze, koniecznie zapoznaj się z ulotką i ze wskazówkami na opakowaniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas