Artykuł sponsorowany W jakim wieku po raz pierwszy wysłać dziecko na kolonie?

W jakim wieku po raz pierwszy wysłać dziecko na kolonie?

Wakacje to czas odpoczynku, ale także możliwość zdobywania nowych umiejętności i rozwijania samodzielności u dziecka. Nie zawsze rodzice mają możliwość wzięcia dłuższego urlopu i wyjazdu ze swoją pociechą na wakacje, a całe lato spędzone pod blokiem jest mało przyjemną perspektywą. Z tego powodu coraz więcej rodziców decyduje się na wysłanie dziecka na obóz kolonijny wraz z rówieśnikami. Kiedy pociecha jest gotowa na pierwszy, dłuższy wyjazd bez rodziców?

Pierwszy wyjazd wakacyjny

Nie ma ustalonej dolnej granicy wieku, kiedy można puścić dziecko na kolonie. Wszystko zależy od jego osobistych chęci takiego wyjazdu oraz umiejętności radzenia sobie bez rodziców. Wśród ofert kolonijnych można spotkać propozycje obozów już dla najmłodszych dzieci w wieku nawet 5-6 lat. Wszystko zależy od organizatora, decyzji rodziców oraz preferencji dziecka. Jeżeli maluch sam nie wykazuje chęci wyjazdu, boi się tego i jasno manifestuje swoje niezadowolenie, nie ma sensu zmuszać go do takich wyjazdów, gdyż zamiast przyjemności, przysporzy mu to tylko niepotrzebnego stresu.

Kolonie dla najmłodszych

Decydując się na wysłanie swojego dziecka na pierwsze kolonie letnie, należy wcześniej dokładnie sprawdzić organizatora i program wakacji. Warto zwrócić uwagę, aby grupa kolonijna składała się z dzieci w podobnym wieku, gdyż duża różnica między uczestnikami może powodować konflikty i być stresująca dla malucha. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę:

  • długość wyjazdu,
  • miejsce kolonii,
  • przewidywane atrakcje,
  • dokładny plan obozu,
  • doświadczenie organizatorów,
  • kwalifikacje opiekunów,
  • warunki zakwaterowania i wyżywienia.

Firmy takie jak Firma Handlowo-Usługowa Mira Mirosława Sidło od wielu lat zajmują się organizacją wakacyjnych wyjazdów dla najmłodszych, przygotowując kolonie wraz zakwaterowaniem, wyżywieniem i dodatkowymi atrakcjami w nadmorskiej miejscowości.

Czy kolonie w młodym wieku to dobre rozwiązanie?

Pierwszy wyjazd bez rodziców może początkowo być stresujący dla malucha, jednak dziecko wśród rówieśników szybko się zaaklimatyzuje i nawiąże nowe przyjaźnie. Jest to okazja do nauki samodzielności i poleganiu na swoich umiejętnościach, gdyż na takich obozach dzieci często muszą o siebie same zadbać. Zaścielenie łóżka, zawiązanie butów czy poranna higiena bez pomocy rodziców szybko nauczy malucha radzenia sobie w codziennych sytuacjach, dzięki czemu dziecko wróci z kolonii bardziej samodzielne. Taki wyjazd to również okazja do rozwoju umiejętności społecznych, gdyż dziecko socjalizuje się z rówieśnikami z nowego otoczenia, z którymi nie ma kontaktu na co dzień. Wiele takich przyjaźni trwa przez długie lata i są miłym wspomnieniem w późniejszym życiu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas