Materiał Partnera O czym warto pamiętać planując wakacje w Grecji?

O czym warto pamiętać planując wakacje w Grecji?

Grecja jest nadal jednym z głównych kierunków turystycznych wielu Polaków. Nie ma się czemu dziwić. Ten piękny kraj przyciąga gorącym słońcem, pięknymi widokami, otwartością, gościnnością, śródziemnomorskim klimatem i pysznym jedzeniem. Planując wakacje w Grecji, warto dowiedzieć się o niej więcej, aby w pełni wykorzystać pobyt w tym pięknym kraju.

Gotówka czy karta?

W Grecji bez problemów zapłacisz kartą, jednak pamiętaj, aby mieć przy sobie również zapas gotówki. Przyda się ona np. przy transporcie taksówką, komunikacją miejską, wycieczkach fakultatywnych lub zakupach w sklepach w małych miejscowościach i na bazarach. Jeśli bowiem trafisz do oddalonej górskiej wioseczki, która wytwarza przepyszną oliwę z oliwek lub sprzedaje rękodzieło, nie zapłacisz za nią kartą. Warto też dodać, że w Grecji większość banków i urzędów jest czynna do godziny 14.00.

Wybierz sprawdzone biuro podróży

Podstawa udanego wyjazdu to dobra organizacja. Możesz tym się zająć samodzielnie - jeśli lubisz wyjazdy na własną rękę, może też w tym pomóc biuro podróży. Biura mają bogate, różnorodne oferty wakacyjne - dopasowanie dla rodzin z dziećmi, singli, osób lubiących aktywny lub spokojny wypoczynek. Nie decyduj się na pierwsze lepsze biuro, wybierz te, które ma doświadczenie i pozytywne opinie, np. Agencja Turystyczna Palmowo.

Ochrona przeciwsłoneczna

Aby wczasy zagraniczne zaliczyć do udanych, musisz pamiętać o dobrej ochronie przeciwsłonecznej. Grecja to kraj skąpany słońcem, lecz należy z niego korzystać racjonalnie, bowiem każde poparzenie słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka oraz przyspiesza starzenie się skóry.

  • Dostosuj filtr do rodzaju karnacji. Osoby z jasną karnacją powinny stosować kremy z wysokim filtrem, najlepiej SPF50. Osoby z ciemniejszą karnacją mogą sięgnąć po kremy z niższym filtrem, np. SPF30.
  • Dzieciom powinny być aplikowane kremy z wysokim filtrem, najlepiej SPF50.

Grecki savoir-vivre

W każdym państwie są pewne zachowania, które mogą zostać uznane za obraźliwe. Dlatego przed wyjazdem do Grecji warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami savoir-vivre’u tego kraju.

  • Uważaj na nadmierne machanie - może być ono odebrane za zniewagę.
  • Celebruj jedzenie. Grecy przywiązują dużą wagę do jedzenia. W dobrym tonie jest długie delektowanie się i chwalenie posiłków, ale wyjątkowo źle jest odbierane nadmierne spożycie alkoholu.
  • Jeśli chcesz wyrazić zdanie o Grecji, to tylko pozytywne. Grecy są bardzo dumni ze swojego doborku narodowego, dlatego bardzo łatwo urazić ich uczucia. Tak, więc jeśli coś komentujesz, zrób to rozważnie.
  • Żegnaj się długo, wylewnie i z każdym z osobna.

Podziel się