Artykuł sponsorowany Jak bezpiecznie wypoczywać w górach w dobie pandemii?

Jak bezpiecznie wypoczywać w górach w dobie pandemii?

Czas pandemii wpłynął na nasze podejście do podróży. Ograniczenia związane z międzynarodowym przepływem osób sprawiły, że regionalne wyjazdy nabrały znaczenia. Sezon letni pokazał, że turyści chętnie przenosili się z kurortów na łono natury, eksplorowali górskie szlaki i organizowali piesze wycieczki. O czym warto pamiętać, aby zapewnić sobie i bliskim maksymalny poziom bezpieczeństwa nawet podczas krótkiego wypadu w góry? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nadal aktualne

Póki duże ośrodki wypoczynkowe w Zakopanem, kwatery w Wiśle oraz obiekty hotelowe w innych górskich miejscowościach pozostają zamknięte, możemy spokojnie zastanowić się nad tym, jak najlepiej przygotować się do nadchodzących wyjazdów w góry (bo kiedyś w końcu uda nam się wrócić do normalności).

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać przed wyjazdem oraz w trakcie jego trwania, jest upewnienie się, że ani my, ani osoby z nami podróżujące nie wykazują żadnych objawów zakażenia koronawirusem (suchy kaszel, gorączka, trudności z oddychaniem). Wystąpienie któregokolwiek z objawów powinno być argumentem za przełożeniem wyjazdu lub za jego natychmiastowym zakończeniem. Z kolei, jeśli w najbliższym otoczeniu (np. na szlaku, w obiekcie noclegowym, w muzeum czy w środku transportu zbiorowego) spotkamy kaszlącą osobę, należy jak najszybciej oddalić się od niej, a także w miarę możliwości zwrócić uwagę obsłudze lub osobom odpowiedzialnym za utrzymanie reżimu sanitarnego w danym miejscu.

Jeśli jesteśmy pewni, że nic nam nie dolega, a osoby w najbliższym otoczeniu nie stanowią niebezpieczeństwa, możemy zająć się pozostałymi elementami podróży. Na pewno nie warto robić sobie wakacji od podstawowych zasad bezpieczeństwa, ponieważ znajdują one zastosowanie niezależnie od celu podróży, a także zostaną z nami na długo po zakończeniu epidemii. Maseczki, dystans społeczny oraz płyn do dezynfekcji rąk (o minimum 75-procentowej zawartości alkoholu) przydadzą się zarówno na szlaku, jak i podczas wizyt w punktach turystycznych. O dokładnym umyciu lub zdezynfekowaniu dłoni należy pamiętać szczególnie przed jedzeniem, ale częstsze stosowanie płynu odkażającego (np. po każdym kontakcie z nieznanym przedmiotem) na pewno nie zaszkodzi.

Warto również pamiętać o właściwym wyposażeniu apteczki. Powinny się w niej znaleźć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także termometr oraz zestaw witamin w ulubionej formie. Dobrym pomysłem może być też wcześniejsze rozeznanie się w terenie wokół miejsca noclegowego w poszukiwaniu ogólnodostępnej przychodni i/lub całodobowej apteki na wypadek, gdyby wycieczka nie potoczyła się po naszej myśli.

Jak podróżować bezpiecznie? 4 złote zasady

O czysto praktyczne porady związane górską turystyką w czasie pandemii zapytaliśmy przedstawiciela Apartamentów Przy Głównym Deptaku – pensjonatu położonego w samym centrum malowniczej Wisły. Opowiedział nam on o czterech, najważniejszych zasadach, których powinni przestrzegać turyści, chcący ograniczyć ryzyko zakażenia. Oto one:

Zasada nr 1. Podróżuj własnym samochodem - Prywatny środek transportu to sposób na zaoszczędzenie sobie stresu związanego z dużą liczbą nieznajomych osób zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej będzie zrezygnować z podróży pociągiem lub samolotem na rzecz własnego samochodu.

Zasada nr 2. Unikaj gotówki - W uniknięciu zakażenia mogą pomóc także płatności bezgotówkowe. Karty płatnicze czy przelewy internetowe pozwalają ograniczyć obieg banknotów i monet, które są dotykane przez dziesiątki osób i niechcący mogą stać się nośnikiem wirusa.

Zasada nr 3. Rezerwuj bilety online - Innym pomysłem, który pozwoli uniknąć niechcianego kontaktu z nieznajomymi, a przy okazji wybawi nas od godzin spędzonych w kolejkach, jest kupowanie biletów online. Obecnie wiele miejsc, w tym parków narodowych i obiektów kulturalnych, oferuje sprzedaż biletów w Internecie, co w dobie pandemii może okazać się podwójnie dobrym rozwiązaniem.

Zasada nr 4. Używaj własnego sprzętu - Ostatnią radą, która może się okazać się bardzo pomocna podczas wyjazdu w góry, jest używanie własnego sprzętu i ograniczenie korzystania z wypożyczalni. Chodzi przede wszystkim o wyposażenie konieczne do uprawiania sportów górskich np. narciarstwa lub wspinaczki. Niewłaściwie dezynfekowany sprzęt, podobnie jak gotówka, może być nośnikiem niechcianych bakterii i wirusów.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne podczas wyjazdu. Trzymamy kciuki za wszystkie bezpieczne wyjazdy i życzymy powodzenia!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas