Artykuł sponsorowany Atrakcje kopalni soli w Wieliczce

Atrakcje kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to jednak z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce. Miejsce to przez kilkaset lat było użytkowane w celu wydobywania soli w celach przemysłowych. Obecnie wydobycie soli w Wieliczce jest już jednak dużo mniejsze i wykopywana sól jest stosowana wyłącznie do wykonywania sprzedawanych pamiątek.  Dlaczego do kopalni w Wieliczce każdego roku przyjeżdża tak wielu turystów? Jakie są największe atrakcje kopalni soli w Wieliczce? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Historia kopalni soli w Wieliczce

Historia kopalni soli w Wieliczce sięga XIII wieku. Wtedy to ją założono i zaczęto wydobywać sól. Według legendy odkrycie soli było możliwe za sprawą córki króla Węgier Beli IV Kingi, która zapragnęła podarować swoim przyszłym poddanym sól. Jej ojciec wcześniej podarował jej w prezencie kopalnię soli w regionie Maramuresz na Węgrzech. Królewna wrzuciła do jej szybu swój pierścionek zaręczynowy, który został odnaleziony w bryle soli w położonej pod Krakowem wsi Wieliczce. Był to znak, ze królewna sprowadziła sól do Polski i że  w tym miejscu można rozpocząć wykopaliska i wydobywanie soli. Według współczesnych badań, historia kopalni w Wieliczce nie jest jednak tak bajkowa, ponieważ archeologom udało się odkryć dowody na to, że źródła solankowe były na terenie kopalni eksploatowane już w okresie środkowego neolitu, natomiast na przełomie XII i XIII wieku zaczęto drążyć studnie w celu przedostania się do źródeł soli.

Kopalnia soli w średniowieczu była przede wszystkim bardzo dochodowa. Według badaczy, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w  XIV wieku wydobywana w Wieliczce sól mogła przynosić nawet 1/3 wpływów do skarbu państwa! To bardzo dużo. Kopalnia przez wieki była mocno eksploatowana. Wydrążono aż  9 poziomów kopalni, z których najgłębszy znajduje się aż 327 metrów pod poziomem morza! Przez wieki kopalnia w Wieliczce oczywiście stale się rozwijała. Np. w XVI wieku była jednym z największych przedsiębiorstw w Europie, które oprócz załogi pracującej pod ziemią, zatrudniało także masę pracowników administracji, cieśli, bednarzy, kowali, stajennych i woźniców. Wszystko po to, żeby móc sprawniej przewozić wydobytą sól do zamawiających. Rozwój kopalni oczywiście oznaczał także rozwój technologii wydobycia i transportowania soli na powierzchnię. Kopalnia prężnie działała aż do 1996 roku, kiedy to została zamknięta i przystosowana wyłącznie do celów turystycznych.

Podstawowe informacje i statystyki dotyczące kopalni w Wieliczce

Dziś Kopalnia soli w Wieliczce jest wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, na którą trafiła w 1978 roku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, przewodnik wycieczek z Biura Podróży Beskidzkiego Centrum Turystyki w Żywcu, które organizuje wiele jednodniowych wycieczek po Małopolsce, także do kopalni soli w Wieliczce i do kopalni soli w Bochni:

Kopalnia soli w Wieliczce ma ponad 300 km chodników, z których tylko niewielka część jest dostępna dla turystów. Oczywiście zwiedzanie kopalni ze względów bezpieczeństwa jest możliwe tylko z przewodnikiem, który oprowadza ich jedną z wytyczonych i przygotowanych z myślą o turystach tras. 

W trakcie zwiedzania kopalni turyści są oprowadzani najgłębiej na trzeci poziom, czyli na 135 metrów pod poziomem morza. Głębiej zejść nie można, ponieważ dla osób, które nie są przyzwyczajone do takiej głębokości byłoby to po prostu bardzo nieprzyjemne.

Trasy turystyczne w kopalni soli

Każda wycieczka do kopalni soli w Wieliczce obejmuje obejrzenie kilku istotnych miejsc. Muzeum Żup Krakowskich, bo tak oficjalnie nazywa się to miejsce, obejmuje Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i w Bochni. W trakcie ich zwiedzania turyści mają możliwość zobaczyć zarówno wnętrza kopalni, jak i ekspozycje muzeum.

Podziemna trasa zwiedzania w kopalni w Wieliczce obejmuje w sumie 20 komór, 800 schodów oraz 2,2 km chodników. Całość zwiedzania podziemi kopalni trwa około półtorej godziny, więc potem bez problemu jest czas obejrzeć ekspozycje w muzeum oraz zjeść obiad w jednej z tutejszych restauracji.

W trakcie zwiedzania podziemi turyści mają możliwość obejrzenia wielu wspaniałych solnych rzeźb oraz zobaczą wiele ciekawych urządzeń do transportu soli. Najważniejszymi punktami wycieczki są jednak znajdująca się pod ziemią kaplica św. Kingi oraz umieszczony pod ziemią kościół. Ich obecność w tych miejscach nie jest wcale przypadkowa. Górnicy, ze względu na duże ryzyko pracy na dużych głębokościach, zawsze byli bardzo religijni. Świadczy o tym m.in. ich sposób witania się podczas spotkań w tunelach, gdzie zamiast „dzień dobry” zawsze mówią „szczęść boże”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas