Artykuł sponsorowany Nowoczesne więźby dachowe z wiązarów kratowych

Nowoczesne więźby dachowe z wiązarów kratowych

Budowanie domu wiąże się z koniecznością wykonania projektu, w którym będą uwzględnione wszystkie elementy konstrukcyjne budynku. Jednym z nich jest również dach, z więźbą najodpowiedniejszą do jego rozpiętości oraz rodzaju stosowanego pokrycia. Więźba jest podstawą konstrukcji każdego dachu. Jednym z coraz chętniej stosowanych w niej rozwiązań są wiązary kratowe.

Wiązary kratowe jako jedna z opcji dachu

Więźba dachowa wykonana jest ze specjalnie przygotowanych belek, wśród których znajdują się też krokwie. Może ona przyjmować wiele form, począwszy od najprostszej – krokwiowej, po bardziej złożone rozwiązania. Wybór tego odpowiedniego wymaga starannego przemyślenia, bowiem każda więźba ma inną wytrzymałość i parametry techniczne. Jeśli w charakterze wykończenia wykorzystuje się ciężkie dachówki ceramiczne, a sam dach ma dużą powierzchnię, konieczne jest zastosowanie wzmocnionych konstrukcji z wiązarami płatwiowo-jętkowymi lub płatwiowo-kleszczowymi. Charakteryzuje je znacznie większa wytrzymałość, dzięki czemu gwarantują stabilny i trwały dach na wiele lat.

Więźba kratowa to jedno z nowszych i zarazem nowocześniejszych rozwiązań. To krok milowy w rozwoju technik ciesielskich i kolejny etap ewolucji konstrukcji dachów, podobnie jak wyparte już, stosowane w dalekiej przeszłości, więźby sochowo-ślemieniowe i ślęgowe czy wciąż popularne konstrukcje krokwiowe i jętkowe. Specyfiką wiązarów kratowych jest zastosowanie w nich cieńszych elementów, dzięki czemu konstrukcja jest lżejsza, ale zachowuje swoją wysoką wytrzymałość. Odpowiednie materiały na tego typu więźby dachowe oferuje między innymi firma Kor-Pal. PPUH. S. Bagiński, która dysponuje specjalistycznymi maszynami oraz surowcem do produkcji wiązarów.

Charakterystyka wiązarów kratowych

Wiązary kratowe, nazywane też kratownicami, swoją konstrukcją przypominają mocno spłaszczony trójkąt, którego wnętrze wypełnia szereg słupków. Są one umieszczane zarówno pionowo, jak i skośnie, dzięki czemu całe wypełnienie tworzy charakterystyczny wzór kratownicy złożonej z niewielkich trójkątów. Motyw ten jest bardzo zbliżony do układu belek w typowym murze pruskim.

Do zalet wiązarów kratowych można zaliczyć ich bardzo dużą sztywność i wytrzymałość, bowiem liczne podparcia krokwi znacznie zmniejszają nacisk i naprężenia. Kratownica jest też lekka, co ma znaczenie dla całej konstrukcji budynku. Największą wadą tego rozwiązania jest duży nakład pracy wymagany przy budowie takiej więźby.

Standardowo wiązary kratowe wykorzystywane są do budowy dachów o rozpiętości do 12 m, jednak możliwe jest również zaprojektowanie większych konstrukcji. Istotną cechą tych elementów jest niewielkie nachylenie krokwi, które mieści się w przedziale do 20°. Nie poleca się więc ich stosowania w rejonach, w których notuje się znaczne opady śniegu. Mankamentem takich konstrukcji jest też ich większa łatwopalność i podatność na czynniki biologiczne. Dlatego podczas zakupu drewna konieczne jest zwrócenie uwagi na sposób jego impregnacji. Więźby kratowe można też kupić w formie gotowej – np. u producentów domów drewnianych lub zamówić w firmie, która specjalizuje się w takich konstrukcjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas