Artykuł sponsorowany WMS w logistyce – funkcje i zalety, dzięki którym lepiej zarządzisz swoim magazynem

WMS w logistyce – funkcje i zalety, dzięki którym lepiej zarządzisz swoim magazynem

Od kilku lat możemy obserwować, jak eksport różnorodnych towarów i rosnący na nie popyt stają się głównym „paliwem” do rozwijania branży logistycznej. Szacuje się, że jej udział w polskim PKB zwiększył się o 20% od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Z roku na rok obserwujemy rozwój powierzchni magazynowych. Widzimy również, jak rosną oczekiwania klientów. Dlatego też logistyka coraz chętniej testuje nowe rozwiązania i sięga po innowacyjne metody – w końcu trzeba sprostać tym trendom i zmianom rynkowym.

Wśród stosowanych rozwiązań jest między innymi system WMS, który sprawdzi się głównie w przedsiębiorstwach z centrami dystrybucyjnymi, a także w przypadku obszernej powierzchni magazynowej, która wymaga złożonych operacji logistycznych. Z czym jeszcze mierzy się logistyka i co oferuje jej oprogramowanie WMS?

 

Wyzwania branży logistycznej

Wielokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, jakoby branża logistyczna miała być barometrem dla całej gospodarki. Nic dziwnego – sektor ten wyjątkowo mocno i szybko odczuwa wszelkie tendencje na rynku, jednocześnie łącząc interesy na linii dostawca – odbiorca. Stawiane oczekiwania (również w obszarze cen i jakości usług) wymuszają ciągłą optymalizację procesów.

Branża logistyczna musi zmierzyć się ze zmianami w prawie, dotyczącymi m.in. opłat drogowych czy Brexitu, które powodują chaos i wymagają od przedsiębiorców ogromnej elastyczności. Im lepiej dana firma reaguje na te zmiany i im prężniej się do nich dopasowuje, tym efektywniej konkuruje na rynku i podnosi swój profesjonalizm.

Drugim głównym wyzwaniem branży jest konieczność reagowania na oczekiwania odbiorców. Rozwój e-commerce co prawda pobudził branżę, ale także narzucił ogromną presję – w końcu klienci oczekują terminowego, szybkiego doręczenia danego towaru/zrealizowania usługi. Zadanie to jest wyjątkowo trudne, zwłaszcza gdy przeanalizuje się raporty. Według PwC i raportu „Rynek pracy kierowców w Polsce” szacuje się, że w naszym kraju brakuje nawet 100 tysięcy kierowców. Deficyt ten regularnie się pogłębia i osiągnąć może nawet 300 tysięcy do 2025 roku [1]. Przyczyn dopatruje się m.in. w czasochłonnym procesie nabywania kwalifikacji. Podobny problem dotyczy pracowników magazynowych, którzy wg badania „Monitor Rynku Pracy” (2018) często zmieniają pracę ze względu na wysoką podaż miejsc zatrudnienia.

Na koniec warto wspomnieć, że ogólnie pojmowana przestrzeń magazynowa generuje długą listę wyzwań. Mowa tu o koniecznej, odpowiedniej organizacji magazynu; niwelowaniu błędów, które pojawiają się podczas kompletowania zamówień; terminowej wysyłce; aktualizowaniu stanu magazynowego; konieczności wprowadzenia systemu, który identyfikowałby produkty itd.

 

Systemy WMS w pigułce

Rozwiązaniem, które może sprostać tym wyzwaniom jest system informatyczny z funkcjonalnością magazynową. Ważne, aby jego czołową cechą było nadzorowanie lokowania jednostek logistycznych, a także ich prawidłowe wydawanie [2]. Najłatwiej jest to osiągnąć poprzez stosowanie systemów automatycznej identyfikacji towarów, miejsc składowania, a także - samych jednostek logistycznych. Istotne także jest, aby na terenie magazynu wprowadzić system wspierający jego pełne zarządzanie. W tym celu rekomenduje się system typu WMS, który jest niezbędnym rozwiązaniem dla firm stawiających na sprawne i bezbłędne magazynowanie [3].

WMS (ang. warehouse management system) jest magazynowym systemem informatycznym, który służy do zarządzania przepływem towarów w magazynie.

 

System ten składa się z tzw. Modułów [2], do których zalicza się m.in.:

  • Mapę magazynu, która umożliwia wizualizację rozmieszczenia przestrzeni magazynowej,

  • Zlecenia magazynowe,

  • Zalecenia inwentaryzacyjne – które umożliwiają z kolei przeprowadzenie korekt i analiz, bez jednoczesnego wstrzymywania procesów wewnętrznych,

  • Monitorowanie magazynu – w tym zbieranie danych i statystyk pracy ze wskazanej przestrzeni.

 

Powyższe moduły przekładają się na liczne możliwości [3], w tym m.in.:

  • Wykorzystywanie kluczy pozycji i okresów,

  • Konsolidację prognozy sprzedaży i zakupów,

  • Uzyskiwanie aktualnych zestawień w obszarze dostępnych zapasów,

  • Uzyskiwanie informacji o bieżącej sytuacji magazynowej,

  • Sprawdzanie i analizowanie zapasów na dowolnym etapie kontroli jakości,

  • Określanie lokalizacji magazynowych,

  • Utrzymywanie kodów kreskowych dla każdej z pozycji,

  • Drukowanie różnorodnych etykiet.

 

Korzyści z zastosowania systemu WMS

Zalety systemów WMS są niezwykle szerokie i zależne od oczekiwań przedsiębiorstwa. Najczęściej jednak wymienia się: możliwość redukcji towaru w magazynie, eliminację usterek i błędów, które wynikają z procesów logistycznych, usprawnienie działań magazynowych, zmniejszenie ilości reklamacji, szybszą dostawę m.in. poprzez redukcję drogi pokonywanej przez operatorów. Dzięki systemowi możliwe jest także wykonywanie inwentaryzacji przy pomocy mobilnych terminali, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania personelu, poprawę jakości i podniesienie ogólnie pojmowanej wydajności.

 

Model order for order

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na współczesnym rynku e-commerce wprowadzono model order for order. Powstał on głównie z myślą o sklepach, które dopiero wchodzą na rynek i obawiają się dużych wydatków i strat finansowych. W tym też celu wprowadzono rozwiązanie, które całkowicie odchodzi od prowadzenia magazynów przez sprzedawców, a co za tym idzie – optymalizuje konieczne wydatki. W dużym skrócie – order for order to model logistyczny, w którym magazynowanie produktów całkowicie spoczywa na dostawcy. Według jego założeń – dostawca przekazuje towar sprzedawcy, a ten następnie wysyła go klientowi. Więcej informacji oraz dokładne zalety modelu order for order dla sprzedawcy znajdziesz na: https://www.anegis.com/rozwiazania-it/order-for-order

 

Bibliografia

[1] PwC, Rynek pracy kierowców w Polsce, 2016.

[2] Kanicki T., Systemy informatyczne w logistyce. Ekonomia i Zarządzanie3(4), 87-97, 2011.

[3] Anegis System WMS.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas