Materiał Partnera Transport towarów – własna flota czy korzystanie z usług firm transportowych?

Transport towarów – własna flota czy korzystanie z usług firm transportowych?

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne gotowy towar lub półprodukt musi dostarczyć do klienta. Niezależnie od tego, czy jest to odległość kilkuset kilometrów czy kilku tysięcy, profesjonalny transport będzie niezbędny. Dlatego też wielu właścicieli firm stoi przed dylematem, czy korzystać z usług transportowych doświadczonych firm, czy może zainwestować we własną flotę pojazdów. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Największe zalety outsourcingu usług transportowych

Wybór doświadczonej firmy transportowej w celu dostawy gotowych produktów do klienta lub też półproduktów jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że zlecając transport firmie zewnętrznej korzystamy z jej doświadczenia i wykwalifikowanej kadry.

Jak tłumaczy ekspert z firmy oferującej transport oraz usługi celne Net – Cargo: Korzystając z usług transportach innej firmy nie ponosimy inwestycji związanej z zakupem floty transportowej. Bez własnej floty wykwalifikowani pracownicy zorganizują przewóz towarów z punktu A do punktu B zgodnie ze wskazanymi w kontrakcie warunkami. Jest to bardzo wygodna forma, która ogranicza się do wystawiania zleceń transportowych na dany dzień. Całą resztą formalności zajmuje się zatrudniona firma transportowa.

Warto tutaj podkreślić, że firmy transportowe dysponują samochodami o różnych powierzchniach ładunkowych, co umożliwia przewożenie zarówno materiałów ponadgabarytowych, produktów wymagających kontrolowanej temperatury lub produktów płynnych i niebezpiecznych.

Doświadczenie i umiejętności

Rozważając skorzystanie z usług firm transportowych lub założenie własnej floty transportowej warto wziąć pod uwagę, że organizacja transportu wiąże się z pewnymi umiejętnościami oraz wiedzą. Dlatego decydując się na własną flotę należy mieć na uwadze, że trzeba będzie dodatkowo zatrudnić pracowników odpowiedzialnych za organizację transportu, jak i kierowców o odpowiednich kwalifikacjach. Tymczasem zlecając transport firmie zewnętrznej, ta kwestia jest rozwiązana. Firmy od lat świadczące usługi transportowe znają koszty transportu w danych krajach, szczegółowe wymagania stawiane pojazdom poza granicami Państwa, czy też zmienną specyfikę rynku transportowego.

Która opcja to mniejsze koszty?

W przypadku własnej floty niezbędna jest duża inwestycja, aby zakupić oraz zarejestrować pojazdy odpowiednie do transportu danych towarów. W zależności od tego ile pojazdów będzie potrzebne, mogą to być kwoty od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Dlatego częstą opcją na zminimalizowanie kosztów jest skorzystanie z oferty transportu lądowego, lotniczego lub morskiego doświadczonej firmy. Pozwala to ominąć kosztowne inwestycje, a jednocześnie zyskać pewność, że transport zostanie zorganizowany profesjonalnie i na czas.

Podziel się