Materiał Partnera Transport ponadgabarytowy - co to jest?

Transport ponadgabarytowy - co to jest?

Ładunki duże, ponadprzeciętne pod względem swojej wagi i wielkości potrzebują specjalnej organizacji ich przewozu. Do opisu takiego transportu używamy frazy „transport ponadgabarytowy”, który obejmuje przewoźnictwo największych towarów, transportowanych również za pomocą statków jak i ciężarówek, pociągów i innych pojazdów. Czym charakteryzuje się transport ponadgabarytowy i jakie ładunki nim przewozimy?

Towary

Transport ponadgabarytowy, nazywany także ponadnormatywnym lub nienormatywnym to nic innego niż przewóz elementów o gabarytach przekraczających pewne określone normy dla pojazdów poruszających się po drogach. Wartości takich ładunków, które muszą być transportowane w ten sposób przekraczają następujące normy: szerokość – 2,5 metra, długość 16,5 metra (naczepa) i 18,5 metra (przyczepa), wysokość – 4 metry, masa 42 tony. Przykładami takich towarów są między innymi:

  • infrastruktura (czyli na przykład przęsła mostów),

  • elementy konstrukcji przemysłowych,

  • turbiny wiatrowe,

  • transformatory elektryczne,

  • ciężki sprzęt budowlany, drogowy, górniczy,

  • konstrukcje stalowe

  • maszyny rolnicze.

Charakterystyka

Taki przewóz jest regulowany prawnie, wymagane są specjalne zezwolenia. Aby je uzyskać należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający dokumentację, na przykład ekspertyzy mostowe. Istnieje siedem kategorii zezwoleń, które mogą być ważne nawet dwa lata. Koszt zezwolenia na transport ponadgabarytowy jest ustalany indywidualnie i uzależniony od długości trasy oraz przekroczonych wymiarów. Warto wspomnieć, że transport towarów takich rozmiarów nie może być ujednolicony, każdy przewóz wymaga indywidualnego podejścia i rozplanowania. Pomimo że na naszym rynku dostępnych jest wiele rodzajów naczep, często napotykamy przeszkody, gdyż transport drogowy nie zawsze jest możliwy. Największym kamieniem milowym takich przewoźników jak na przykład Globeman to ronda, stanowią wysokie krawężniki, wiadukty, mosty. W takich przypadkach zmiana trasy często jest zbyt kosztowna i balansuje na granicy opłacalności, lub też najzwyczajniej niemożliwa. Dlatego też transport ponadgabarytowy z reguły nie ogranicza się jedynie do transportu drogowego, jest to tak zwany transport mieszany, czyli zawierający inne drogi transportu jak na przykład drogę morską lub za pośrednictwem barek na rzekach. Jednak to nie wszystko, do wyboru mamy jeszcze transport szynowy (zazwyczaj do ładunków specjalnych, które transportowane są w nadzwyczajnych warunkach) oraz transport powietrzny (ładunki, które mieszczą się do samolotu rejsowego).

Opracowanie:

Globeman Grzegorz Grządziel

Bralin 11 lok. 4

Podziel się