Artykuł sponsorowany Transport kruszyw - jak powinien być zrealizowany od strony formalnej i logistycznej

Transport kruszyw - jak powinien być zrealizowany od strony formalnej i logistycznej

Kruszywa to materiały, które w szeroko pojętym budownictwie wykorzystywane są na ogromną skalę i w bardzo dużych ilościach. Stąd też praktycznie w przypadku każdej inwestycji budowlanej niezbędne są regularne dostawy dużych ilości różnego rodzaju kruszyw, co jednak, biorąc pod uwagę sypkość tego typu materiałów, nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego też transport kruszyw warto powierzyć wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom, które zrealizują to zadanie z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa i przy użyciu profesjonalnej floty pojazdów.

Transport kruszyw a przepisy prawa

Kruszywa to materiały wydobywane najczęściej w kopalniach kruszyw, takich jak Brzezinki I Jan Piórko, gdzie wydobywa są piaski, pospółki, żwir, glinę, ziemię i wiele innych materiałów tego typu, które choć cechują się zróżnicowanym uziarnieniem, łączy fakt, że są one materiałami sypkimi, wymagającymi szczególnego podejścia do kwestii ich transportu. Regulują to także przepisy prawa, a konkretnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku, która mówi, że w przypadku przewozu kruszyw muszą zostać spełnione określone warunki. W związku z tym bezpieczny transport jest możliwy tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednią wagą załadunku (pojazdy transportujące kruszywo mogą zostać załadowane wyłącznie do granicy maksymalnej masy całkowitej, a osie pojazdu nie mogą być nadmiernie obciążone) oraz szczelnie zamkniętą skrzynią ładunkową (zabezpieczoną także od góry), co zapobiega wysypaniu się drobnych elementów na jezdnię pod wpływem wszelkich nierówności, podczas kolizji, a także w przypadku gwałtownego hamowania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przewożone kruszywa muszą być równomiernie rozłożone w całej skrzyni ładunkowej pojazdu przewożącego.

Transport kruszyw w rękach fachowców

Transportowanie kruszyw to zadanie, które w zdecydowanej większości przypadków odbywa się drogą lądową, przeznaczonymi do tego celu pojazdami o dużym tonażu, gdzie zazwyczaj największe ilości towaru przewieźć mogą naczepy wywrotki obsługiwane przez ciągniki siodłowe. Oczywiście profesjonalne firmy oferujące transport kruszyw dysponują pojazdami o różnorodnym tonażu z napędem dwu-, trzy- lub czteroosiowym, przy czym zazwyczaj są to pojazdy ciężarowe ze szczelną skrzynią ładunkową. Nie należy również zapominać, że przewożenie materiałów sypkich, oprócz dysponowania specjalistyczną flotą pojazdów, wymaga również od przewoźnika niezbędnych uprawnień do przewozu kruszyw oraz zatrudniania wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Oczywiście wybór odpowiedniego środka transportu leży po stronie firmy transportującej i w dużej mierze uzależniony jest od ilości i rodzaju przewożonego kruszywa.

Przewóz kruszyw to dość wymagające zadanie, w przypadku którego nie obejdzie się bez wykorzystania odpowiednich pojazdów. Dlatego też planując zakup tego typu materiałów warto skorzystać z kompleksowej usługi kopalni kruszyw, gdzie zarówno nabędziemy dowolną ilość różnego rodzaju kruszyw wysokiej jakości oraz uzyskamy pomoc przy ich doborze, jak i zlecimy transport zakupionych materiałów bezpośrednio na plac budowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas