Materiał Partnera Transport drogowy krajowy i międzynarodowy - charakterystyka

Transport drogowy krajowy i międzynarodowy - charakterystyka

Transportem nazywamy wszelkie czynności powodujące przemieszczenie produktów z miejsca nadania do wyznaczonego miejsca odbioru w odpowiednim czasie, w nienaruszonym stanie i po wcześniej ustalonym przez obie strony koszcie. Trudno sobie wyobrazić, żeby dzisiejszy świat mógł w ogóle funkcjonować bez przewożenia towarów, a najpopularniejszą formą jest transport drogowy.

Transport taki wymaga niesamowitej logistyki, czyli precyzyjnego planowania. Towary muszą być odpowiednio zapakowane, zabezpieczane na ciągnikach TIR-ów, przewożone jak najkrótszymi drogami w sposób jak najszybszy. Od tego zależy ich jakość i w efekcie przychód klienta zlecającego przesyłkę.

W firmie Latis Logistics, świadczącej bardzo szeroko pojęte usługi logistyczne, zapytaliśmy jakiego rodzaju ładunki są najczęściej przewożone drogą lądową.

Zajmujemy się zarówno transportem drogowym w Polsce, jak i międzynarodowym na terenie Unii Europejskiej oraz na Wschód i z naszych doświadczeń wynika, że mogą to być:

  • towary neutralne,
  • towary wymagające transportu w temperaturze kontrolowanej,
  • artykuły spożywcze,
  • przesyłki normatywne oraz ponadnormatywne,
  • ładunki niebezpieczne ADR,
  • przesyłki morskie z portów handlowych.

Coraz popularniejszy robi się też transport intermodalny, polegający na wykorzystaniu przynajmniej dwóch gałęzi transportu przy jednoczesnym użyciu jednej jednostki transportowej, takiej jak kontener, nadwozie wymienne lub naczepa samochodowa. Pozwala on na minimalizowanie kosztów, daje możliwość jednorazowego przewozu większej partii ładunku oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru.

Transport krajowy

Jest najczęściej stosowanym rodzajem transportu drogowego. O popularności decyduje możliwość dotarcia z ładunkiem do praktycznie każdego miejsca na mapie oraz stosunkowo najkorzystniejsza jego cena. Waga jednorazowo przewożonych towarów najczęściej wynosi powyżej 3,5 tony.

Długość trwania takiego przewozu najczęściej wynosi poniżej 7 dni. Duża część z tych zleceń to przewozy jednodniowe, ale zdarza się też sporo takich trwających poniżej doby. Z oczywistych względów dotyczą najczęściej branży spożywczej.

Transport międzynarodowy

Plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności za transportem krajowym. Tutaj również przeważają transporty z ładunkiem powyżej 3,5 tony. Zmienia się nieco jednak rozkład oczekiwanego czasu. Największe zapotrzebowanie jest na dowiezienie poniżej 7 dni, ale sporo zamówień mieści się również w przedziale 7-14 dni, a nawet poszukiwane są przewozy powyżej 21 dni.

Podziel się