Rola i zastosowanie palet przemysłowych
Transport i logistykaKorzystanie z palet przemysłowych jest bardzo powszechne. Wykorzystuje je prawie każdy dział przemysłu, nakierowanego na produkcję. Należy też wspomnieć o handlu, spedycji i transporcie. Palety znacznie ułatwiają przemieszczanie towarów, zarówno na dalekie odległości, jak i te niewielkie w obrębie jednego zespołu magazynów. Jaka jest rola, sposoby zastosowań i zalety palet przemysłowych?
Gdzie i w jakim celu stosuje się palety przemysłowe?
Palety przemysłowe to jeden z najważniejszych elementów w systemie logistycznym dotyczącym produkcji transportu i składowania towarów. Dzięki nim można w sprawny i szybki sposób przenosić towary na różne odległości za pomocą samochodów dostawczych i wózków widłowych. Ujednolicona budowa palet przemysłowych pozwala na ich bezpieczny transport oraz składowanie. Korzystać z palet można zarówno w przypadku pojedynczych towarów, jak i tych, które opakowane są zbiorczo.
Palety, które produkują firmy takie, jak PABLO, mają standardową formę, chociaż mogą się różnić od siebie szerokością. Niemniej jednak sposób budowy pozwala zarówno na podnoszenie ich wraz z towarem przez wózki widłowe, jak i na piętrowe ustawianie, co jest istotne w przypadku ograniczonej ilości miejsca w magazynie. Dzięki ich używaniu towar zabezpieczony jest przed zniszczeniem.
Jakie są zalety palet przemysłowych
Niezaprzeczalną zaletą palet przemysłowych jest na pewno ich uniwersalność. Ponadto mają stosunkowo niewielką masę własną, co nie jest bez znaczenia w przypadku transportu. Do tego są wytrzymałe i oznaczają się długą żywotnością. Są odporne na zniszczenia, więc można ich używać wielokrotnie. Jeżeli nawet paleta się uszkodzi, to łatwo się ją naprawia, natomiast taką, która nie nadaje się już do użytku, można poddać recyklingowi. Stare, drewniane palety przerabia się na paliwo. Ponadto składowanie drewnianych palet jest obojętne dla środowiska, natomiast tego rodzaju przedmioty zakopane w ziemi bardzo szybko ulegają rozkładowi.
Palety przemysłowe mają jeszcze tę zaletę, że przy ich produkcji można je dokładnie dostosować do potrzeb konkretnego odbiorcy i towaru, który będzie na nich składowany. Dotyczy to nośności, rozmiarów i dodatkowego wyposażenia.
Poszczególne gałęzie przemysłu potrzebują odmiennych rodzajów palet. Niekiedy, tak jak w przypadku przemysłu chemicznego lub spożywczego, muszą one spełniać określone normy. W tym wypadku palety drewniane poddawane są fumigacji, czyli działaniu środka chemicznego pozbawiającego drewno szkodników, ich larw oraz pleśni i grzybów.