Materiał Partnera Rodzaje kruszyw i ich zastosowanie

Rodzaje kruszyw i ich zastosowanie

Kruszywa budowlane to sypkie materiały mineralne, które są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie. Produkuje się z nich beton, różnego rodzaju zaprawy murarskie  i masy bitumiczne. Najczęściej klasyfikowane są ze względu na granulację uzyskiwaną podczas przesiewania konkretnych frakcji. Do najdrobniejszych kruszyw należą piaski,  a następnie żwir. Kruszywa, które mają średnicę większą niż 1,6 cm zaliczane są do kamieni.

Piasek kwarcowy

To zdecydowanie najdrobniejsza forma piasku wykorzystywana w budownictwie. Pojedyncze ziarenka nie przekraczają 0,5 mm. Ten rodzaj piasku znakomicie zdaje egzamin podczas produkcji tynków metodą klasyczną oraz maszynową. Dzięki niemu możemy stworzyć idealnie gładką powierzchnię, która pozbawiona jest jakikolwiek zarysowań powodowanych przez za duże ziarna.

Piasek płukany

Jego ziarna mają zwykle do 2 mm średnicy. Otrzymywany jest w procesie przesiewania na mokro (piasek płukany) lub na sucho (piasek sucho siany). Piasek płukany zawiera sporo krzemionki i jest świetnym materiałem budowlanym. Najczęściej wykorzystywany jest do wylewania posadzek, murowania oraz produkcji zapraw budowlanych. Zapotrzebowanie na ten rodzaj piasku jest w branży budowniczej ogromne. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamówić piasek płukany, postaw na renomowaną Kopalnię Kruszywa Naturalnego Żółków1 Liberscy w Żerkowie, w województwie wielkopolskim. W kopalni dostępne są między innymi piaski płukane, piaski podsypkowe oraz ziemia.

Piasek podsypkowy

Ten rodzaj piasku wykorzystywany jest przede wszystkim do wyrównywania terenu, wypełniania wykopów fundamentowych oraz wykonywania nasypów drogowych. Wyróżnia się intensywną, żółtą barwą, a swoją strukturą przypomina drobny żwir.

Żwir

To charakterystyczny rodzaj kruszywa, gdyż ma dużą średnicę poszczególnych ziaren. Mogą one mieć od 2 do nawet 16 mm i bez problemu dostrzeżemy je gołym okiem. Żwir jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji betonu i pełni funkcję wzmacniającą.

Kruszywa świetnej jakość w dobrej cenie

Kupując kruszywa, powinniśmy upewnić się, że są one jak najmniej zanieczyszczone innymi składnikami. Wszelkiego rodzaju kruszywa takie jak np. piasek płukany, czy piasek podsypkowy warto zmawiać bezpośrednio w kopalni. Zyskamy wówczas pewność, że towar jest bardzo dobrej jakości, a przy tym zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup u pośrednika.

Opracowanie:

Podziel się