Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie lawet

Rodzaje i zastosowanie lawet

Laweta samochodowa jest przydatna zarówno wśród osób prywatnych, jak też przedsiębiorców. Można nią przewodzić ciężkie sprzęty i ładunki oraz holować pojazdy. Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów lawet, które różnią się od siebie wyposażeniem oraz funkcjonalnością. Możesz je nabyć u sprawdzonych producentów, ale także wypożyczyć m.in. w DAR-TRANS.

Co to jest laweta i gdzie ma zastosowanie?

Laweta jest samochodem bądź platformą załadunkową służącym głównie do transportowania niesprawnych pojazdów i dużych sprzętów. Wyposażona w wyciągarkę stanowi główny środek pomocy drogowej wykorzystywany do wciągania uszkodzonych aut osobowych, samochodów ciężarowych i ich bezpiecznego przewozu. Lawet można używać też do holowania specjalistycznego. Można na niej przewozić maszyny rolnicze, sprzęty i materiały budowlane, łodzie , a także przyczepy campingowe. Dzięki wyciągarce laweta może pomóc w trudnych warunkach do wydobywania pojazdów o różnych gabarytach z rowów, jak też wówczas, gdy auto ugrzęźnie w błocie czy śniegu albo zakopie się w piachu.

Rodzaje lawet

Wśród proponowanych przez producentów lawet można wyróżnić lawety z płaską platformą, które są najczęściej stosowane. Wyposażona w nowoczesne podnośniki i wysięgniki daje możliwość bezproblemowego załadowania pojazdu na lawetę. Stosowanie modeli z jarzmem metalowym zmniejsza ryzyko uszkodzenia pojazdu podczas transportu. jarzmo jest umieszczane między przednimi i tylnymi kołami przewożonego samochodu. Najrzadziej stosowane są lawety hakowe i łańcuchowe. Jest to spowodowane niewystarczającą gwarancją bezpieczeństwa przewozu. Nadają się głównie do transportu samochodów bez kół przednich, co pozwala na umocowanie łańcucha wokół ramy uszkodzonego auta oraz wykorzystanie specjalnego haka.

Kupując czy wypożyczając lawetę należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Stalowe ramy powinny cechować się solidną wytrzymałością, a spawy oraz połączenia śrubowe powinny być wysokiej jakości. Dobrze, jakby wszystkie elementy metalowe były pokryte cynkiem hutniczym, który działa antykorozyjnie. Wybierając lawetę zdecyduj się na taką, która będzie spełniała twoje oczekiwania i potrzeby pod względem funkcjonalności. Powinna posiadać wyspecjalizowany sprzęt: haki, wciągarkę, odpowiednie wysięgniki ułatwiające transport sprzętu. Dobrze, gdyby kabina lawety posiadała specjalne, nowoczesne sterowniki umożliwiające zwiększenie prędkości nawet ze sporym obciążeniem.

Jeśli potrzebujesz lawety doraźnie, lepiej jak ją wypożyczysz. Fachowcy z DAR-TRANS pomogą ci w przetransportowaniu twojego samochodu czy innych sprzętów.

Opracowanie:

DAR-TRANS Dariusz Zbróg

Bielany 17

  • tel. 511 780 510

Podziel się