Artykuł sponsorowany Naprawa i regeneracja - sposoby serwisowania elementów taboru kolejowego

Naprawa i regeneracja - sposoby serwisowania elementów taboru kolejowego

Kolej jest środkiem transportu, który znacznie ułatwia nie tylko przemieszczanie się na bardzo dużych odległościach, ale także pozwala na transport różnorodnych towarów. Sprawny tabor kolejowy stanowi gwarancję szybkiego, a także bezpiecznego przewozu ładunków oraz osób. Aby mógł być zawsze niezawodny, konieczne są regularne kontrole jego sprawności oraz odpowiednie serwisowanie. Poszczególne elementy taboru kolejowego odgrywają niezwykle istotną rolę jeśli chodzi o zapewnienia bezpieczeństwa podczas transportu. Na czym polega przeprowadzenie serwisu elementów taboru kolejowego?

Charakterystyka taborów kolejowych

Jeśli chodzi o specyfikę taborów kolejowych, to dzielą się one na tabory zwykłe oraz specjalne. Tabor zwykły to pojazdy szynowe, które są przeznaczone do przewozu rzeczy i osób. Z tego względu, w razie awarii konieczna jest jak najszybsza naprawa taboru kolejowego, dzięki której przewóz ten nie zostanie zakłócony. Na tabor zwykły składają się wszelkie rodzaje lokomotyw, a także wagony towarowe i osobowe.

Z kolei tabor specjalny to pojazdy, których budowa umożliwia kursowanie samodzielne bądź kursowanie w pociągach zgodnie z warunkami określonymi przez zarząd kolei. Tabory specjalne są przeznaczone głównie do prac remontowo –  budowlanych oraz ratunkowych. Można zaliczyć do nich samobieżne zestawy do napraw nawierzchni, sieci trakcyjnej, a także maszyny torowe z własnym napędem.

Regeneracja i naprawa silnika

Silniki spalinowe są głównym źródłem mocy w lokomotywach spalinowych. Sprawny silnik powinien zużywać jak najmniej paliwa oraz oleju, a także spełniać normy toksyczności spalin.

Jak mówi specjalista z firmy Paulus, specjalizującej się m.in. w przeglądach, konserwacji i naprawie elementów taboru kolejowego: Nie ulega wątpliwości, iż silnik stanowi jeden z najważniejszych elementów podzespołu taboru kolejowego. Umożliwia on odpowiednią dynamikę pracy lokomotywy oraz uzyskanie łatwego rozruchu przy jednoczesnej płynności ruchowej. Silniki wykorzystywane w lokomotywach spalinowych są z reguły wysokoprężne i posiadają doładowanie poprzez turbosprężarkę. Niezwykle złożona budowa sprawia, iż ten element często potrzebuje naprawy bądź zregenerowania. W takiej sytuacji warto zwrócić się z tym do profesjonalnej firmy z wykwalifikowanymi pracownikami, która dysponuje specjalistycznym sprzętem.

Cykliczne przeglądy i naprawy taboru

Regularne przeglądy pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych awarii, dzięki czemu zapobiegniemy wystąpieniu poważniejszych usterek w przyszłości. Do codziennego przeglądu zalicza się sprawdzenie poziomu płynów oraz materiałów eksploatacyjnych, a także instalacji czy też hamulców. Mniej więcej co 25 dni wykonuje się przegląd o szerszym zakresie, podczas którego wprowadza się pojazd na specjalistyczne stanowisko. Przegląd wykonywany w połowie międzynaprawczego okresu jest przeprowadzany po wyłączeniu pojazdu z planowej eksploatacji.

Poszczególne elementy taboru kolejowego wymagają cyklicznych przeglądów. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości najlepiej zwrócić się do specjalistycznej firmy, która dokona stosownych napraw i regeneracji danych części.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas