Materiał Partnera Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Duże, ponadnormatywne ładunki wymagają specjalnego traktowania podczas  ich przewozu. W tym celu w prawie funkcjonuje pojęcie transportu ponadgabarytowego. Każdy transport ponadgabarytowy wymaga kompleksowego podejścia. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego pojazdu, ale także dokładne zaplanowanie trasy przejazdu, organizację załadunku i rozładunku oraz zapewnienie odpowiednich zezwoleń i ubezpieczeń.

Planowanie i organizacja transportu ponadgabarytowego

Transport ponadgabarytowy, czyli inaczej ponadnormatywny, oznacza transport towarów o wymiarach przekraczających  normy określone w prawie dla pojazdów poruszających się po drogach (szerokość – 2,5m;  długość – 16,5 m (naczepa) i 18,5 m (przyczepa);  wysokość – 4 m; masa – 42 tony). Na przewozy ponadgabarytowe wymagane są specjalne zezwolenia. Jego uzyskanie uzależnione jest od złożenia właściwego wniosku, który zawiera niezbędną dokumentację, w tym np. ekspertyzy mostowe. Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2011 roku szczegółowo reguluje warunki transportu ponadgabarytowego. Od tego momentu wyróżnia się siedem kategorii zezwoleń wydawanych nawet na dwa lata. Koszt zezwolenia jest ustalany indywidualnie na podstawie długości trasy oraz przekroczonych wymiarów.

Transport ponadgabarytowy wymaga specjalnej organizacji. Obejmuje ona szczegółowe zaplanowanie środków transportu i optymalnej trasy przewozu. Obecnie ogromny wybór różnych rodzajów naczep pozwala na przewiezienie praktycznie każdego towaru ponadgabarytowego. Nie zawsze jednak transport drogowy jest możliwy. Problem stanowią m. in. ronda, wysokie krawężniki, wiadukty czy mosty. Dlatego istotną rolę w przewozie ładunków ponadgabarytowych odgrywa transport mieszany, w tym morski i rzeczny, np. za pośrednictwem barek.

Jakie ładunki przewozi transport ponadnormatywny?

Wielkości przewożonych towarów ponadgabarytowych są bardzo różne, jedynym ograniczeniem jest możliwość wytyczenia optymalnej trasy. Jakie ładunki są najczęściej przewożone w myśl przepisów o transporcie ponadnormatywnym? Najczęściej jest to ciężki sprzęt budowlany, drogowy, górniczy, maszyny rolnicze, elektrownie wiatrowe i inne rozwiązania dla branży energetycznej, magazyny i hale, linie produkcyjne i urządzenia przemysłowe, zbiorniki, konstrukcje stalowe, przęsła mostów, wieże.

Decydując się na transport ponadgabarytowy, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy spedycyjnej, która zapewni kompleksową obsługę transportowo-logistyczną. Warto, by zajęła się ona planowaniem oraz realizacją całego procesu od początku do końca, sprawując kontrolę nad każdym jego etapem.

Opracowanie:

Mb-trans Maciej Bednarski

Kłobuck , Spacerowa 1 lok. 10

  • tel. 730 309 888

Podziel się