Materiał Partnera Na czym polega transport niskopodwoziowy

Na czym polega transport niskopodwoziowy

Transport niskopodwoziowy jest jednym z najtrudniejszych, najbardziej wymagających transportów. Jest to również jedna z wielu form przewozu ponadgabarytowego, a do jego realizacji potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Sprawdź, na czym dokładnie polega transport niskopodwoziowy, oraz jakie maszyny są do tego wykorzystywane, aby całość mogła przebiec w stu procentach bezpiecznie i legalnie.

Na czym polega transport niskopodwoziowy

Na polskich drogach, transport sprzętów ponadgabarytowych jest bardzo utrudniony. Dzięki temu, że umożliwiony jest transport niskopodwoziowy, problem ten staje się znacznie mniejszy, wystarczy jedynie wybrać odpowiednią firmę, taką jak np. Józef Grzegółka Usługowy przewóz towarów, której specjalizacją jest transport międzynarodowy. Firma zajmie się przetransportowaniem naszego sprzętu do danego miejsca. Gdyby nie taka usługa, nie mielibyśmy niestety sposobów na przewiezienie ciężkie, stalowe konstrukcje. Transport niskopodwoziowy stał się bardzo popularny. Prosty samochód, który jest wysoki nie będzie mógł przewieźć żadnej maszyny, gdyż liczne wiadukty bardzo mu to utrudnią.

Sprzęt wykorzystywany do transportu niskopodwoziowego

Do transportu niskopodwoziowego wykorzystuje się:

  • ciągnik siodłowy - do ciągnięcia naczepy niskopodwoziowej służy odpowiedni ciągnik siodłowy; siodło zlokalizowane jest nad tylną osią ciągnika, napędzaną jego osiami - dzięki temu, może być na nie przeniesiona pożądana część ciężaru naczepy; połączenie skrętne pozwala nam na zachowanie niewielkiego promienia skrętu; dzięki temu, pomimo znacznej długości zespołu ciągnika oraz naczepy niskopodwoziowej, możliwe jest utrzymanie stabilności przewozu również podczas skręcania; mamy również możliwość rozłożenia ciężaru ładunku na większą liczbę osi; ciągnik siodłowy jest wyposażony w odpowiednią naczepę, która pozwala nam na zredukowaniu ilości problemów przy manewrowaniu, niż tradycyjne samochody ciężarowe,
  • naczepy - poza ciągnikiem siodłowym, transport niskopodwoziowy wymaga także zastosowania odpowiedniego rodzaju naczep; tego rodzaju pojazd rozpoznać można po kilku charakterystycznych cechach, takich jak np. pokład ładunkowy, który przystosowany został do przenoszenia obciążeń punktowych, średnica kół lub przyczepy jest znacznie mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku kół pojazdu ciągnącego, pewien obszar pokładu ładunkowego zlokalizowany jest niżej, niż krawędzie górne naczepy lub przyczepy; naczepy które wykorzystuje się w transporcie niskopodwoziowym posiadają różne typy oraz odmiany konstrukcyjne; występuje także szeroki zakres maksymalnej ładowności, zatem mamy duże pole manewru.

Podziel się