Artykuł sponsorowany Na czym polega metoda VCI i jakie ma znaczenie w logistyce?

Na czym polega metoda VCI i jakie ma znaczenie w logistyce?

Metalowe części maszyn i urządzeń elektrycznych mogą łatwo ulegać korozji pod wpływem niesprzyjających czynników środowiska. Żeby temu zapobiegać, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ich nie tylko na czas magazynowania, ale także transportu – kiedy występuje wielokrotna zmiana środowiska. Na czym polega metoda VCI i dlaczego jest tak bardzo skuteczna?

Czym jest korozja?

Najprościej mówiąc, jest to proces stopniowego niszczenia materiałów. Jest on szczególnie zauważalny w przypadku metali, zwłaszcza stopów, które w swoim składzie zawierają żelazo. I choć pojawianie się rdzy zwykle kojarzy się z wieloletnią ekspozycją metalowych części na działanie szkodliwych czynników środowiska, może wystąpić ona bardzo szybko. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie pakowanie towarów wykonanych z metalu. Wyróżnić można dwa typy korozji:

  • Chemiczna – występuje w środowisku suchych gazów.
  • Elektrochemiczna – występuje w środowisku wilgotnym, przewodzącym prąd.

Wobec tego korozja może zachodzić nie tylko pod wpływem wody, ale także innych czynników środowiska. Woda i duża wilgotność powietrza to jednak czynniki, które najbardziej sprzyjają temu procesowi. W czasie magazynowania i transportu bardzo często panuje zbyt wysoka wilgotność oraz ekspozycja towarów np. na opady atmosferyczne. Korozji metali sprzyjają również wszelkie uszkodzenia powierzchni, między innymi zarysowania.

Na czym polega pakowanie VCI?

O sposobie tym być może większość osób nawet nie słyszało, jednak rozwiązanie jest stosowane już od wielu lat. Pakowanie z wykorzystaniem metody VCI oferuje między innymi firma Jaremar, której siedziba znajduje się w Chorzowie. Metoda VCI polega na pokryciu towarów przy pomocy specjalistycznej folii lub papieru, które stopniowo uwalniają inhibitory korozji. Inhibitory te tworzą na zabezpieczonej powierzchni warstwę ochronną o grubości 4-5 cząsteczek. Dzięki temu jest ona skutecznie chroniona przed korozją nie tylko na czas transportowania, ale także długotrwałego magazynowania.

Dodatkowe zabezpieczenia

Oprócz metody pakowania z wykorzystaniem materiałów VCI, warto zastosować również dodatkowe rozwiązania, które pozwolą zapobiegać korozji na czas transportu. Mogą to być różnego rodzaju wskaźniki poziomu wilgotności, a także pochłaniacze wilgoci. Za zabezpieczenie przed korozją zwykle nie odpowiada firma transportowa, dlatego zadbać o to musi osoba, która wysyła dany towar. Warto korzystać z ofert firm, które profesjonalnie przygotowują towary dla transportu morskiego, lotniczego oraz drogowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas