Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy transportowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy transportowej?

Branża transportowa nie bez kozery jest szczegółowo regulowana przez prawo. Jest to spowodowane zarówno wymogiem zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom danego kraju, jak i wyznacznikiem jakości świadczonych przez firmy transportowe usług. Zobaczmy, czym powinniśmy kierować się przy wyborze firmy transportowej?

Wybór firmy transportowej, której powierzymy nasz towar jest jedną z trudniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w procesie wymiany handlowej pomiędzy jedną stroną kontraktu a drugą. Mimo że funkcjonowanie firm transportowych jest kapitałochłonne, wymaga sporych nakładów finansowych na wejściu, istnieje dość znaczna ilość firm świadczących te usługi.

Wybierając firmę transportową, sprawdź uwarunkowania prawne

Pomocne w wyborze odpowiedzialnej i godnej zaufania firmy przewozowej jest sprawdzenie podstaw prawnych do jej funkcjonowania. Każda firma transportowa musi posiadać następujące zaświadczenia i licencje:

  • Certyfikat Kompetencji Zawodowych
  • Licencja na świadczenie usług transportowych
  • Potwierdzenie o niekaralności i posiadaniu pełnej osobowości prawnej
  • Stosowne ubezpieczenia

Powyższe dokumenty, mimo że są konieczne celem prowadzenia działalności w majestacie prawa, bywa, że nie jest stosowane przez firmy transportowe terminowo. Przykładem firmy, która od początku swego istnienia dba o bezpieczeństwo zleceń również w sferze prawa jest firma "Wiktrans" Zbigniew Nowak.

Jeśli okaże się, że firma nie ma aktualnych pozwoleń, lepiej nie wchodźmy w dalsze ustalenia, gdyż istnieje dość duże ryzyko, że wystąpią problemy, np. z terminowością zlecenia.

Poszukując rzetelnej firmy transportowej, sprawdź pakiet ubezpieczeń

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale bywa, że niektóre firmy opłacają je z opóźnieniem, co źle wpływa na ocenę kondycji firmy transportowej. Warto, aby firma posiadała tzw. Ubezpieczenie OC Przewoźnika. Jest ono o tyle istotne, że chroni ładunek od momentu przyjęcia towaru do przewozu do momentu rozładunku, nawet jeśli z przyczyn losowych (poważnej awarii auta) wybrany przez nas przewoźnik musi zlecić usługę podwykonawcy.

Nie powierzaj towaru firmie bez ważnych przeglądów technicznych pojazdów

Tak, jak nie należy zlecać usługi transportu towarów firmie transportowej nieszanującej obowiązującego prawa, tak samo lepiej unikać firm, które nie pilnują przeglądów technicznych pojazdów. Prawo o ruchu drogowym dokładnie określa częstotliwość poddawania floty przeglądom technicznym. Firma transportowa musi bezwzględnie przestrzegać tych okresów. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy, przewożonego towaru, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Brak ważnych dokumentów wiąże się z ryzykiem nie tylko dotkliwych kar finansowych, ale może się skończyć również zabraniem licencji na prowadzenie firmy, niedotrzymaniem terminu dostawy i tym samym utraty dobrego wizerunku.

Dodatkową kwestią, podnoszącą rangę firmy jest stosowanie przez firmę wbudowanego w auta elektronicznego systemu monitorowania pojazdów, zwiększających zarówno bezpieczeństwo kierowcy, jak i pozwalające w pełni kontrolować przewożony towar.

Opracowanie:

"Wiktrans" Zbigniew Nowak

Pruszków , Żbikowska 22

  • tel. 600 324 535

Podziel się