Materiał Partnera Metale nieżelazne — co warto wiedzieć na ich temat?

Metale nieżelazne — co warto wiedzieć na ich temat?

Metal jest surowcem, który już od bardzo długiego czasu wykorzystywany jest do produkcji elementów wchodzących w skład różnego typu elektroniki oraz między innymi narzędzi. Jednym z typów tego surowca są niewątpliwie tak zwane metale nieżelazne, o których warto dowiedzieć się więcej. Sprawdzamy, czym są i jakie mamy podstawowe typy metali nieżelaznych oraz dlaczego warto poddawać je recyklingowi.

Czym charakteryzują się metale nieżelazne?

Metale nieżelazne to grupa metali oraz ich stopów określana często mianem kolorowych. Cechą charakterystyczną dla tego typu surowca jest to, iż nie posiada on w swoim składzie ani grama żelaza. Oczywiście są to materiały bardzo wysokiej jakości o wielu ciekawych właściwościach, przez co chętnie stosuje się je w przeróżnych branżach (np. elektronicznej i elektrycznej oraz branży motoryzacyjnej). Metale nieżelazne można również bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ zwykle posiadają bardzo połyskującą powierzchnię. Warto także zaznaczyć, iż surowce te są poddawane procesowi recyklingu.

Podstawowe rodzaje metali nieżelaznych

Metale nieżelazne czy też kolorowe możemy podzielić na dwie główne kategorie (lekkie oraz ciężkie), a w nich znajdziemy wiele rodzajów tego surowca. Wśród najbardziej podstawowych i najczęściej spotykanych metali kolorowych wyróżniamy przede wszystkim takie typy jak:

  • miedź — to surowiec, który możemy najczęściej spotkać pod osłonką przewodów elektrycznych, jednak z miedzi wytwarza się także np. instalację wodną, wymienniki ciepła czy też narzędzia szpitalne. Wszystko to dzięki takim właściwościom tego metalu jak dobre przewodnictwo elektryczne, właściwości bakteriobójcze, odporność na korozję oraz dobre przewodnictwo ciepła. Jako ciekawostkę warto dodać, iż ze względu na miejsce wydobycia w czasach starożytnych miedź określana była również mianem metalu cypryjskiego;
  • aluminium — to dość lekki metal kolorowy, który kojarzy nam się przede wszystkim z puszkami od napojów, po które sięgamy praktycznie co dzień w naszych sklepach. Posiada on bardzo wysoki współczynnik, jeżeli chodzi o plastyczność, a poza samymi puszkami wytwarza się również z niego elementy do samochodów oraz folię aluminiową niezbędną nam w kuchni. Niegdyś aluminium stosowano również do tworzenia przewodów instalacji elektrycznej;
  • mosiądz — tego rodzaju metal kolorowy (a właściwie stop metali w postaci miedzi, cynku oraz innych dodatków takich jak na przykład chrom bądź ołów) posiada bardzo wysokie walory, jeżeli chodzi o antykorozyjność, a także możliwość łatwej obróbki. Dzięki temu stosuje się go do wytwarzania figurek zdobiących często nasze półki, instrumentów muzycznych czy też elementów znajdujących się na okrętach.

Recykling i skup metali nieżelaznych

Metale nieżelazne podobnie jak inne typy tego surowca poddawane są procesom recyklingu. Jest to oczywiście związane z tym, iż metal można w bardzo prosty sposób przetopić oraz wytworzyć z niego kolejne stosowane przez nas przedmioty. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, iż recykling jest bardzo przyjazny naszemu środowisku naturalnemu. Jeżeli zatem mamy do odsprzedania na złomowisko różnego typu przedmioty wykonane z metali kolorowych, to warto to zrobić w firmie Markopol z Siedlimowa. Poza skupem metali nieżelaznych firma ta umożliwia nam zakup złomu pod praktycznie każdą postacią niezależnie, z jakiego metalu będą wykonane dane elementy czy przedmioty.

Opracowanie:

Markopol Marek Korzycki

Siedlimowo 11

Podziel się