Artykuł sponsorowany Kiedy opłaca się wynająć wózek widłowy?

Kiedy opłaca się wynająć wózek widłowy?

Wózek widłowy jest relatywnie drogą maszyną. Dlatego też koszty zakupu, nawet w przypadku wózka używanego, mogą być wystarczającym argumentem, który przemawia za korzystaniem z ofert wypożyczalni sprzętu. Jednak powodów, dla których warto rozważyć wynajem wózka widłowego jest znacznie więcej.

Podobnie, jak np. podnośniki czy ładowarki teleskopowe, wózki widłowe są objęte nadzorem UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Aby można było użytkować wózek widłowy, konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego. Inspektorzy UDT sprawdzają wszystkie newralgiczne układy wózka widłowego, w tym przede wszystkim elementy odpowiedzialne za podnoszenie ładunku (maszt, widły, łańcuchy), układ hydrauliczny, elektryczny, napędowy oraz stan ogumienia. Badanie kończy się dopuszczeniem wózka do użytkowania lub decyzja negatywną. W tym drugim przypadku nie można użytkować wózka do momentu usunięcia usterek i ponownego przeprowadzenia odbioru:

W przypadku wózka wynajętego wszystkie sprawy związane z dopuszczeniem do eksploatacji są po stronie firmy wypożyczającej – wyjaśnia specjalista z firmy Ramirent. – To bardzo wygodne rozwiązanie dla klientów, którzy otrzymują maszynę w pełni sprawną i gotową do użycia. Jednym warunkiem, jaki musi spełnić wynajmujący, jest posiadanie odpowiednich uprawnień.

Do obsługi wózka widłowego potrzebne są uprawnienia kategorii II WJO (wózków jezdniowych podnośnikowych). Może je zdobyć osoba pełnoletnia, posiadająca zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora wózka widłowego, która odbędzie odpowiedni kurs i zda egzamin państwowy.

Wynajmujący, poza zapłaceniem czynszu, ponosi koszty napraw i pokrycia strat wynikających z uszkodzeń wózka, które powstały z jego winy. Ponadto pokrywa opłaty za transport maszyny. Dodatkowym kosztem może być też wynajęcie profesjonalnego operatora, jeżeli wynajmujący nie posiada uprawnień.

Jakie są korzyści z wynajmu wózków widłowych?

Korzyści z wynajmu wózka widłowego są bardzo liczne. Wśród najważniejszych warto wymienić m.in.: 

  • niski koszt – w przeciwieństwie do zakupu nie musimy dysponować kapitałem i zamrażać go w inwestycji, lecz otrzymujemy maszynę w zamian za określoną stawkę dzienną czy miesięczną,   
  • dostępność – najczęściej następnego dnia, a niekiedy jeszcze w tym samym dniu, możemy otrzymać zamówiony wózek widłowy, zamiast czekać kilka tygodni, jak to zazwyczaj ma miejsce w przypadku zakupu maszyny,  
  • możliwość wyboru optymalnego modelu – w przypadku zakupu często o wyborze decyduje w pierwszym rzędzie cena, natomiast przy wynajmie możemy sobie pozwolić na pełna swobodę wyboru – otrzymujemy dostęp do użytkowania nawet tych urządzeń, na których zakup nie byłoby nas stać,
  • minimalne ryzyko finansowe – w przypadku konieczności rezygnacji z użytkowania lub potrzeby zmiany modelu wózka, nie musimy martwić się o odzyskanie zainwestowanych pieniędzy – po prostu wymieniamy maszynę na inną, nie ponosząc kosztów tej operacji (z wyjątkiem ewentualnej zmiany wysokości czynszu najmu), 
  • łatwe planowanie budżetu i kontrola kosztów – zamiast wielu faktur i dokumentów związanych z procedurą zakupu wózka i jego dopuszczenia do eksploatacji, mamy do zaksięgowania jedynie czynsz najmu.

Najbardziej opłacalny jest wynajem długoterminowy

Ceny wynajmu wózków widłowych najkorzystniej kształtują się w przypadku umów długoterminowych. Im dłuższy jest okres najmu, tym niższa cena dzienna. Wózek wynajęty na kilka miesięcy o wiele łatwiej jest w stanie na siebie zapracować. Wynajem krótkoterminowy ma ekonomiczne uzasadnienie w przypadku, gdy priorytetem jest czas – gdy potrzebujemy jednorazowo wykonać jakieś pilne prace, np. rozładunek czy załadunek dużej partii towaru, których odroczenie wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas