Materiał Partnera Jakie wyróżniamy formy transportu drogowego w kontekście ładunków?

Jakie wyróżniamy formy transportu drogowego w kontekście ładunków?

Firmy, które należą do branży transportowo-spedycyjno-logistycznej, zajmują się przewozem różnego typu materiałów oraz przedmiotów posiadających mniejsze bądź większe gabaryty. Są to niezwykle ciekawe oraz przydatne usługi, które dzielą się na kilka rodzajów. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje transportu drogowego, które dotyczą przewozu ładunków.

Czym jest transport drogowy?

Zagadnienie transportu drogowego dotyczy zarówno ładunków jak i pasażerów, a chodzi w nim generalnie o to, że przewóz odbywa się drogą lądową przy udziale pojazdów mechanicznych wyposażonych w koła. Celem tego transportu jest oczywiście przewóz z jednego punktu do drugiego. Warto wspomnieć, iż ten rodzaj transportu dzielimy na krajowy oraz międzynarodowy.

Jakie wyróżniamy rodzaje transportu drogowego w przypadku ładunków?

Przewóz ładunków drogą lądową zależy w głównej mierze od typu towaru, jaki zamierzamy dostarczyć oraz jego gabarytów. W związku z tym wyróżniamy takie typy przewozu drogowego ładunków jak:

  • Transport paletowy - Jest to rodzaj transportu przeznaczony do przewozu różnych towarów, które składowane są na paletach (drewnianych, metalowych lub plastikowych), a należą do nich między innymi napoje, sprzęt elektroniczny, produkty żywnościowe oraz chemii gospodarczej w opakowaniach kartonowych itp.
  • Transport chłodniczy - Jest to oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj transportu, który umożliwia nam dostarczenie produktów, które wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach, jeżeli chodzi o temperaturę. Są to najczęściej wszelkiego rodzaju mięsa, mrożonki, warzywa i owoce, nabiał czy nawet leki, które również wymagają przechowywania w ujemnej temperaturze.
  • Transport ładunków niebezpiecznych ADR - Skrót ADR oznacza międzynarodową umowę, która dotyczy przewozu oraz odpowiedniego oznaczenia materiałów, które należą do grupy niebezpiecznych. Wyróżniamy wśród nich między innymi takie typy jak materiały samozapalne, trujące, zakaźne, żrące i promieniotwórcze. Muszą być one oczywiście transportowane w specjalnych warunkach.
  • Transport materiałów sypkich - Jest to rodzaj transportu kojarzony przede wszystkim z branżą budowlaną ponieważ dotyczy on głównie przewozu takich materiałów jak piasek, żwir czy kamienie naturalne na place budowy, jednak możemy tutaj również przewozić różnego typu zboża pochodzące z pól czy chociażby cukier.
  • Transport ponadgabarytowy - Tego typu transport odnosi się do przewozu przedmiotów, których rozmiary w znaczny sposób przekraczają przyjęte wymogi dotyczące tradycyjnego przewozu. Dotyczy to między innymi maszyn rolniczych takich jak kombajny, elementów elektrowni wiatrowych czy sprzętu górniczego. Należy spełnić tutaj określone wymogi oraz uzyskać stosowne zezwolenia.

Profesjonalny transport ładunków

Wszystkie wyżej wymienione jak również i inne rodzaje transportu drogowego ładunków w swojej ofercie posiada sprawdzona firma transportowo-spedycyjno-logistyczna Canis, która zajmuje się zarówno transportem krajowym jak i międzynarodowym.

Podziel się