Artykuł sponsorowany Jakie wyposażenie musi posiadać w pojeździe kierowca ADR?

Jakie wyposażenie musi posiadać w pojeździe kierowca ADR?

Kierowca to bardzo ogólna nazwa zawodu, przez który można rozumieć wiele specjalizacji. Przewoźnicy zajmują się transportem różnego typu ładunków, zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Jednym ze szczególnych stanowisk jest kierowca ADR. Na czym konkretnie polega jego praca oraz co musi znaleźć się w użytkowanym przez niego pojeździe? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat.

Czym zajmuje się kierowca ADR?

Wśród różnych rodzajów specjalizacji, w których obrębie działają kierowcy, można spotkać ADR. Jest to dziedzina wymagająca dużej ostrożności i odpowiedzialności, polega ona bowiem na transporcie materiałów oraz substancji niebezpiecznych nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Przewożone obiekty nie mogą trafić w niepowołane ręce. Obowiązki nałożone na kierowcę ADR stanowią trudność, nie ulega zatem wątpliwości, że zawód ten jest wyzwaniem, którego jednak niektórzy chcą się podjąć.

Transportowane ładunki mogą mieć między innymi właściwości wybuchowe, trujące, żrące czy zakaźne. Pojazd musi być zatem użytkowany z zachowaniem środków bezpieczeństwa określonych przez przepisy. Co więcej, kierowca powinien wiedzieć, jak zareagować w wypadku pojawienia się problemów, usterek lub zagrożenia. Wydostanie się materiałów niebezpiecznych poza określony obszar może mieć bardzo poważne konsekwencje, ostrożność i odpowiedzialne podejście są zatem niezbędne.

Kierowca ADR a wyposażenie pojazdu

Z racji tego, że ADR zakłada transport substancji oraz materiałów niebezpiecznych, pojazd musi być odpowiednio oznakowany. Robi się to za pomocą specjalnych pomarańczowych tablic odblaskowych, na których znajdują się numery zależne od rodzaju przewożonego ładunku. Kierowca podczas wykonywania pracy musi mieć przy sobie wymagane dokumenty. Inne konieczne wyposażenie to znaki ostrzegawcze i klin pod koła razem z płynem do płukania oczu wchodzące w skład tak zwanej skrzynki ADR.

Kierowca musi zadbać też o siebie, dlatego potrzebuje odpowiedniego stroju i akcesoriów. Większa część wyposażenia jest zapewniona przez pracodawcę. Musi on zadbać też o uprawnienia przewoźnika. Firma zatrudniająca kierowców ADR to na przykład Trans Polonia Group. Wybór pracodawcy ma znaczenie, bo zapewnione przez nich wyposażenie ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków przez osoby odpowiedzialne za transport toksycznych, żrących czy łatwopalnych ładunków. Przewoźnik musi z kolei pamiętać o tym, aby skontrolować oznaczenie pojazdu, obecność dokumentów oraz stan przydatnego wyposażenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas