Artykuł sponsorowany Jakie umiejętności i predyspozycje są wymagane do pracy na morzu?

Jakie umiejętności i predyspozycje są wymagane do pracy na morzu?

Praca na morzu wiąże się nie tylko z wysokimi zarobkami, ale też koniecznością spełniania ściśle określonych obowiązków oraz posiadaniem pewnych predyspozycji. O czym musisz pamiętać, ubiegając się o posadę na statku? O tym dowiesz się z tego artykułu. Nie każdy może pracować na statku. I nie chodzi tu wyłącznie o wiedzę, posiadanie wykształcenie czy uprawnienia, ale też o ogólną kondycję psychofizyczną. Niebagatelne znaczenie mają też różne inne predyspozycje i cechy osobowościowe, takie jak: komunikatywność czy otwartość na zmiany.

Warunek numer jeden: pozytywne wyniki badań lekarskich

Badania lekarskie to kluczowy sprawdzian predyspozycji psychofizycznych. Pozwalają one określić stan zdrowia oraz ogólną kondycję kandydata na marynarza. Jeśli borykasz się więc z chorobą morską lub cierpisz na inne poważne schorzenia nabyte lub wrodzone, możesz zapomnieć o pracy na statku, gdzie liczy się nie tylko efektywność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo załogi.

Chcesz pracować na morzu? Wiedz, że Twój system nerwowy, sercowo - naczyniowy i oddechowy będą silnie narażone na wiele nowych, stresujących sytuacji, takich jak gwałtowny sztorm, poważne awarie techniczne czy nawet nieporozumienia pomiędzy członkami załogi. Tylko osoby o doskonałym zdrowiu mogą podołać tak trudnym wyzwaniom.

Samodyscyplina to podstawa!

Służba na morzu to zadanie dla osób o szczególnych cechach charakteru. Wielotygodniowe przebywanie w izolacji, z dala od lądu może negatywnie oddziaływać na psychikę członków załogi, którzy mimo to każdego dnia muszą ze sobą owocnie współpracować. Liczy się tu samodyscyplina i kontrola negatywnych emocji.

W trudnych sytuacjach, jakich na morzu nie brakuje, samodyscyplina ułatwia też świadomą rezygnację z używek i alkoholu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, jeśli podpisujesz klauzulę antyalkoholową lub antynarkotykową z Twoim armatorem lub agencją pośrednictwa pracy. Brak samodyscypliny może  mieć poważne konsekwencje i uniemożliwić Ci jakiekolwiek postępy na ścieżce zawodowej.

Język obcy ma znaczenie

Jeśli chcesz swobodnie przemierzać morza i oceany, rozwijać nowe znajomości oraz dobrze poznać swoich współpracowników, inwestuj w poznawanie języków obcych, specjalistyczne kursy i słownictwo branżowe. To w dzisiejszych czasach podstawowy wymóg względem załogi, bo komunikacja niejednokrotnie odbywa się wyłącznie po angielsku. 

Znajomość innych języków, jak niemiecki, francuski, hiszpański czy chiński, będzie Twoim dużym atutem, dlatego nie ustawaj w wysiłkach, by każdego dnia poszerzać wiedzę oraz słownictwo. Skontaktuj się z przedstawicielem wybranego armatora, takim jak SMT Shipping Poland, by dowiedzieć się więcej na temat specyfiki pracy na morzu i szczegółowych wymagań. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas