Materiał Partnera Jaka jest różnica pomiędzy paletą przemysłową a europaletą?

Jaka jest różnica pomiędzy paletą przemysłową a europaletą?

Magazynowanie oraz transport towarów bez wykorzystania drewnianych palet byłby możliwy, jednak dość problematyczny. Stąd też wielu przedsiębiorców, zajmujących się usługami spedycyjnymi bądź produkcją, staje przed wyborem odpowiedniego produktu. Da się je podzielić na dwie główne grupy: europalety oraz palety przemysłowe. Które z nich lepiej sprawdzą się w praktyce? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Zestandaryzowane palety euro

To jedne z najczęściej spotykanych typów palet, które wykorzystuje się magazynowaniu oraz transporcie towarów. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka jakość wykonania według określonych odgórnie norm. Te bowiem uściślają między innymi wymiary poszczególnych komponentów – desek oraz klocków – z których będą one wyprodukowane. Europalety, które można nabyć między innymi w firmie Oliksana z Rybarzowic, są zestandaryzowane pod kątem nośności. Umożliwiają załadunek o wadze 1000 do 1500 kg w zależności od wielkości blatu. To wszystko sprawia, że ich składowanie nie stanowi większego problemu, ponieważ pasują do siebie zarówno w pionie, jak i poziomie, a także mogą być obsługiwane przez niemal wszystkie wózki widłowe. Tego rodzaju produkty są opatrzone znakiem EUR. Należy również wspomnieć, że do ich ewentualnej naprawy wymagana jest licencja. Ingerencja w konstrukcję bez niej spowoduje bowiem, że produkt traci status europalety.

Różnorodne palety przemysłowe

Choć z pozoru wyglądają jak te opisane wyżej, to jednak ich konstrukcja nie jest ściśle określona przez standardy. Zastosowane deski oraz klocki nie muszą być na przykład identycznej wielkości bądź grubości. Naturalnie przekłada się to na nieco niższą jakość wykonania, ale jednocześnie również zdecydowanie przystępniejszą cenę ich zakupu. W skupach palet da się odnaleźć modele o zróżnicowanej wielkości, dzięki czemu można je dopasować do towarów o niestandardowych gabarytach. Ich zaleta to z pewnością mniejsza waga w porównaniu do europalet, dlatego pod tym względem są łatwiejsze w składowaniu, a także przenoszeniu z miejsca na miejsce.

Wybór właściwej palety

Niestety nie da się wskazać, który z produktów będzie lepszy. Wszystko bowiem jest uzależnione od potrzeb danej firmy, ale także ewentualnych wymagań spedytora. Decydując się na europaletę, można mieć gwarancję jej niezawodności, a także obsługi w każdym magazynie i miejscu załadunku bądź rozładunku. Koszty ich zakupu da się nieco obniżyć, jeśli uwzględni się nabycie produktów używanych. Z kolei palety przemysłowe z pewnością nadadzą się do wewnętrznej eksploatacji w przedsiębiorstwie, chociażby składowania towarów we własnym magazynie. To także dobre rozwiązanie dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Opracowanie:

PW Oliksana Piotr Kataszczenko

Rybarzowice , Bielska 808

  • tel. 500 250 416

Podziel się