Materiał Partnera Jak zorganizować bezpieczny transport ponadgabarytowy?

Jak zorganizować bezpieczny transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy to nieodłączną część procesów logistycznych związanych z szeroko zakrojonym inwestycjami z zakresu infrastruktury drogowej i budowlanej. Przewóz takich ładunków wymaga od firm transportowych rzetelnego przygotowania i organizacji. Przeprowadzenie bezpiecznego transportu to złożone przedsięwzięcie, dlatego tak ważne jest podjęcie współpracy z firmą, która dysponuje flotą pojazdów przystosowanych do przewozu ładunku o dużych gabarytach.

Transport ponadgabarytowy – czym jest?

Przepisy prawa o ruchu drogowym dokładnie regulują kwestie ładunku ponadgabarytowego. W myśl przepisów transport ponadnormatywny występuje wtedy, gdy przewożone pojazdy są dłuższe niż 16,5 m, szersze niż 2,5 m, a ich wysokość przekracza 4 m. O transporcie ponadgabarytowym mówimy także wtedy, gdy waga ładunku przekracza 42 t.
Bezpieczny przewóz takiego ładunku wymaga wielu przygotowań i specjalnego zezwolenia. Jedynie odpowiednio przystosowane pojazdy oraz naczepy mogą być wykorzystane w procedurze transportowej. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania procedur, nie wszyscy spedytorzy będą w stanie zaoferować taką usługę.

Przewóz ładunku ponadgabarytowego - jak zachować bezpieczeństwo?

W przypadku przewozu ładunku o wymiarach większych niż standardowe konieczne jest zastosowanie wzmożonych środków ostrożności. Podstawą transportu są niskopodwoziowe naczepy, np. od MMM Marcin Michalak, wyposażone w rampy najazdowe. Takie rampy usprawniają procedurę rozładunku i załadunku, dzięki czemu w procesie może uczestniczyć mniej osób. Firmy transportowe dysponują naczepami o różnej ładowności. Niektóre z nich są nawet dostosowane do transportu konkretnego typu maszyn - takie specjalistyczne naczepy posiadają otwory na wystające fragmenty maszyny. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transportu pojazdy są standardowo wyposażone w uchwyty, które pozwalają jeszcze lepiej zabezpieczyć przewożony ładunek.

Przygotowanie do transportu ponadgabarytowego

Wybór odpowiedniego pojazdu i naczepy to początek procesu logistycznego. Przewoźnik musi określić optymalną trasę przewozu, sprawdzając, czy nie występują żadne ograniczenie w swobodzie przejazdu. Zdarza się, że na trasie pojawiają się tunele lub wiadukty o wysokości niższej niż wysokość pojazdu. Planowanie trasy w przypadku przewozu pojazdów ponadgabarytowych jest o wiele trudniejsze niż w tradycyjnym transporcie, ponieważ przewoźnik musi brać pod uwagę wiele czynników mogących uniemożliwiać sprawny transport. Zdarza się, że na niektóre drogi mogą wjeżdżać wyłącznie pojazdy o określonej sile nacisku na jezdnię – takie problemy nie zdarzają się w przypadku transportu Ładunków normatywnych.

Planowanie przewozu ponadgabarytowego to ogromne wyzwanie i szeroko zakrojone przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować i opracować szczegółową strategię.

Opracowanie:

MMM Marcin Michalak

Siedlce , Błonie 4 lok. 30

Podziel się