Materiał Partnera Jak zmniejszyć koszty własne transportu międzynarodowego?

Jak zmniejszyć koszty własne transportu międzynarodowego?

Polskie firmy prężnie rozwijają się dzięki kontaktom z zagranicznymi przedsiębiorstwami, relacje te nie byłyby jednak tak szeroko zakrojone, gdyby nie sprawny transport międzynarodowy. Jego realizacją zajmują się wewnątrzfirmowe działy logistyczne lub zewnętrzne firmy oferujące usługi przewozu towarów do destynacji na mapie całej Europy. Jak można zoptymalizować wydatki na poczet transportu?

Oferta zewnętrznych przewoźników

Rozwijające się przedsiębiorstwa często stają przed wyborem: własne środki transportu czy może pomoc firmy transportowej? W przypadku pierwszego wariantu, niestety znacząca grupa podmiotów nie mogłaby sobie pozwolić na tę opcję, bądź wybór ten wiązałby się z zaciąganiem niepożądanych kredytów. Nie uniemożliwia to jednak współpracy z zagranicznymi kontrahentami, bowiem na polskim rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które oferują niezawodny transport drogowy. Dzięki outsourcingowi tego typu usług, oszczędzamy na tworzeniu własnych działów przewozu, które generują ogromne koszty związane z obsługą taboru, a także zatrudnianiem pracowników. Problemem są także sezonowe zastoje produkcyjne, które również mogłyby podważać opłacalność tworzenia takiego obszaru wewnątrz niejednej firmy. 

Sprawnie i na czas czyli tajniki logistyki

Firma oferująca usługi transportu międzynarodowego, działa sprawnie dzięki profesjonalnemu opracowaniu logistycznemu każdego zlecenia. To ogromna korzyść, bowiem im krótsza trasa, tym ładunek nadany przez klienta szybciej dociera do miejsca docelowego. Logistyką w takich firmach zajmują się specjalne oddziały tworzące optymalne trasy dla przewoźnika i opracowujące zlecenia tak, aby pojazd mógł po zakończeniu danego lecenia przejąć kolejne załadunki od innych kontrahentów. Zadaniem osób planujących jest także wybór tych tras międzynarodowych, gdzie przejazd będzie najtańszy, dzięki czemu korzyści z niższych cen uzyskuje także klient.

Transport częściowy

Wielu mniejszych przedsiębiorców niedysponujących pełnym ładunkiem, może korzystać z tańszej opcji transportu częściowego. Wówczas firma transportowa zbiera dostawy od kilku klientów i następnie rozwozi je do miejsc przeznaczenia, także w przypadku korzystania z przewozów międzynarodowych. Dzięki temu nawet mniejsze podmioty nie są zamknięte na współpracę z zagranicznymi rynkami zbytu, dzięki czemu mogą rozwijać swój biznes.

Głównym sposobem na optymalizację kosztów związanych z transportem międzynarodowym jest korzystanie z usług zewnętrznych firm transportowych, które oferują niższe ceny, gwarantują także bezpieczeństwo i terminowość dostaw.

Opracowanie:

Bastion Transport Sebastian Bejger

Bydgoszcz , Orla 37 lok. 7

Podziel się