Materiał Partnera Jak zachować się w przypadku stłuczki?

Jak zachować się w przypadku stłuczki?

Prędzej, czy później zdarzy się to każdemu kierowcy. Stłuczki i wypadki w ruchu drogowym są rzeczą nieuniknioną. Niestety każdy popełnia błędy, o ile w mieście są to zazwyczaj niegroźne stłuczki, to już na trasach międzymiastowych, błędy tego typu są często tragiczne w skutkach. Zależne jest to przede wszystkim od prędkości, z jaką prowadzony jest pojazd.

Jak zachować się po stłuczce?

Przed omówieniem działań, jakie powinniśmy po stłuczce wykonać, należy wytłumaczyć, czym różni się stłuczka, od wypadku. Stłuczka jest to kolizja drogowa, na skutek której nastąpiło tylko i wyłącznie uszkodzenie mienia (np. samochód, bagaż itp.), ale nikt nie ucierpiał na zdrowiu, bądź skutki zdrowotne trwają do siedmiu dni. W przypadku, gdy leczenie skutków kolizji trwa ponad siedem dni, jest to wypadek drogowy. Gdy jesteśmy uczestnikami wypadku, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce zdarzenia. W przypadku małej stłuczki należy zjechać na pobocze bądź w miejsce, gdzie auta uczestniczące w kolizji nie będą przeszkadzać innym użytkownikom drogi. W przypadku gdy poziom zniszczeń aut nie pozwala na zjechanie na pobocze i udrożnienie ruchu, należy zabezpieczyć miejsce w odpowiedni sposób. W terenie zabudowanym:

1.      Włączyć światła awaryjne, a jeśli te nie działają, postawić trójkąt ostrzegawczy (może być np. na aucie)

Poza terenem zabudowanym:

1.      Włączyć światła awaryjne

2.      Wystawić trójkąt ostrzegawczy (30- 50 m, a na autostradzie 100 m, od auta)

3.      W przypadku takiego zdarzenia warto założyć kamizelkę odblaskową

W takim wypadku warto wezwać także pomoc drogową, taką jak Asko- Trans. Z pewnością pomogą oni poradzić sobie z problemem zniszczonego auta.

Policja, czy oświadczenie?

Gdy miejsce zdarzenia jest już zabezpieczone i wiemy, że nikt poważnie nie ucierpiał, należy obliczyć i udokumentować straty. Jest to także dobry moment na ustalenie sprawcy, czy winnego wypadku. W przypadku, gdy się nie strony nie zgadzają się, co do kolejności zdarzeń i nie potrafią ustalić winnego, jest to dobry moment na wezwanie policji. Oczywiście w momencie ingerencji policji, na kierowcę który spowodował stłuczkę, zostanie nałożony mandat oraz punktu karne (poza kosztami naprawy, które na szczęście opłacane są z ubezpieczenia). Jeśli ingerencja policji nie jest potrzebna, należy spisać oświadczenie oraz zrobić zdjęcia szkód. W oświadczeniu znaleźć się powinny takie informacje, jak Opis miejsca zdarzenia, dokładne dane kierowcy, opis uszkodzeń auta, może być szkic zdarzenia oraz oczywiście podpisy uczestników kolizji.

Podziel się