Artykuł sponsorowany Jak przebiegają procedury celne w transporcie morskim?

Jak przebiegają procedury celne w transporcie morskim?

Transport morski jest ważnym elementem światowej gospodarki. Umożliwia przetransportowanie znacznych ilości towarów, jest stosunkowo niedrogi. Zanim jednak produkty trafią do państwa docelowego, muszą przejść odprawę celną. Procedury składające się na nią stanowią ważną część procesu logistycznego. Warto bowiem zauważyć, że wiele przesyłek morskich pochodzi spoza obszaru UE. Dowiedz się zatem, jak przebiega ta procedura i jakie są jej etapy!

Co to jest odprawa celna?

Odprawa celna to wszystkie czynności, która są wykonywane w ramach postępowania celnego. Dotyczą one przejęcia towarów oraz ich transportu poza granicę danego państwa. Obejmują w szczególności sprawdzenie ładunku i zabezpieczenie jego obrotu, by przebiegł on zgodnie z zapisami umów międzynarodowych oraz przepisów prawnych.

Zdarza się, że nie zawsze kontrolowany jest cały towar. Możliwa jest odprawa częściowa, podczas której pobierane są cło oraz podatki. Dokonuje się również sprawdzenia dokumentacji handlowej. Pozytywne zakończenie tych czynności sprawia, że towary mogą być przetransportowane za granicę.

W wielu przypadkach odprawa celna przeprowadzana jest przez profesjonalną agencję celną, którą upoważnił do tego eksporter lub importer. W imporcie jest to Upoważnienie Bezpośrednie, podczas gdy w eksporcie to Upoważnienie Pośrednie. Upoważnienie może mieć charakter stały bądź jednorazowy. Decyduje o tym przedsiębiorca. W perspektywie dłuższej współpracy warto zdecydować się na udzielenia upoważnienia stałego. Pozwala to na uniknięcie dodatkowych operacji podczas następnych odpraw celnych.

Jak przebiegają procedury celne?

Jak wskazują specjaliści firmy Helena Transport-Spedycja,  przy procedurze uproszczonej znacząco zmniejsza się liczbę dokumentacji, która musi być wypełniona. Można wyróżnić następujące rodzaje takiej odprawy:

  • procedura przeprowadzana na miejscu – formalności przeprowadzane są w miejscu zaakceptowanym przez urząd celny. Może to być siedziba przedsiębiorstwa bądź hala magazynowa. Jest to najszybsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Przedsiębiorca może uregulować należności celne w innym terminie, nie czeka w kolejce do odprawy,

  • procedura niekompletnego zgłoszenia celnego – przedsiębiorca nie musi przedstawiać wszystkich dokumentów oraz danych dotyczących transportowanych towarów. To rozwiązanie mogą wykorzystać jednak tylko te podmioty, które wcześniej korzystały z procedur uproszczonych.

Warto pamiętać, że w odprawie celnej eksportowej konieczne są faktura oraz packing list, czyli specyfikacja. W przypadku importu wystawia się dokument T1.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas