Materiał Partnera Jak bezpiecznie transportować zboże?

Jak bezpiecznie transportować zboże?

W Polsce wielu rolników zajmuje się produkcją zbóż, których produkuje się produkty spożywcze. Aby jednak możliwe było ich wykorzystanie, istotną rolę w tym wszystkim odgrywa transport. Przewożenie zbóż w naszym kraju odbywa się najczęściej za pomocą transportu ciężarowego, ponieważ jest on mobilny, łatwo dostępny i funkcjonalny. Zobacz, w jaki sposób przewozi się zboże i produkty paszowe drogą lądową.

O czym trzeba pamiętać podczas załadunku i rozładunku?

Z racji tego, że zboża to produkty spożywcze, środek transportu, który będzie wykorzystywany do ich przewożenia, musi być dokładnie umyty, w szczególności od wewnątrz. Czyszczenie wnętrza naczepy jest wskazane każdorazowo po rozładowaniu produktu. Szczególne znaczenie ma to w przypadku użycia jednej naczepy do transportowania różnych gatunków zbóż. Warto podkreślić, że w trakcie przewożenia zbóż nie ma specjalnych wymogów związanych z temperaturą, tak jak ma to miejsce w sytuacji transportowania płynnych produktów spożywczych.

Firmy transportowe oferujące przewożenie zbóż jak np. Sigma z Łuckiej-Kolonii w województwie lubelskim, muszą również zadbać o sprawne i bezpieczne załadowanie produktów, a także późniejsze jego rozładowanie, po dojeździe w miejsce docelowe. Osobą odpowiedzialną za te kwestie jest kierowca. Załadunek zbóż może przebiegać różnie i zazwyczaj trwa od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Oczywiście w trakcie tych czynności należy przestrzegać wszelkich zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Po załadowaniu towaru pojazd jest ważony i wypisywane są odpowiednie dokumenty. Rozładunek zboża z samochodu ciężarowego trwa zwykle kilka godzin, aczkolwiek w okresie żniw kierowcy mogą czekać w kolejce na rozładunek nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin.

Czym jest system GMP+?

W celu bezpiecznego transportowania zbóż powstał system GMP+, który odpowiada za jakość pasz, które przeznaczone są do żywienia zwierząt. To ma również ogromne znaczenie dla ludzi, ponieważ mięso, które spożywamy, musi być w pełni bezpieczne dla konsumentów. System GMP+ obejmuje cały proces związany ze zbożami, czyli od uprawy roślin, poprzez przechowywanie plonów, ich transportowanie i przetwarzanie. Przestrzeganie tego systemu jest bardzo ważne dla wielu rolników, a szczególnie dla tych, którzy zajmują się eksportem produktów paszowych na rynki europejskie.

Wszystkie firmy, w tym przedsiębiorstwa transportowe, które uczestniczą w systemie GMP+, są zobowiązane do wdrażania własnego planu działania oraz analizowania różnych zagrożeń. Warto dodać, że środki transportu powinny być utrzymywane w należytej czystości, a do tego trzeba je kontrolować pod względem jakości. W tym celu przynajmniej raz w miesiącu zaleca się wykonanie dezynfekcji pojazdu. Do tego zadania wykorzystywane są specjalistyczne środki. Takie zabiegi muszą być też przeprowadzone, jeżeli pojazd był wykorzystany do przewiezienia towaru, który nie spełnia parametrów jakościowych.

Opracowanie:

PPHU Sigma Marcin Nogal

Łucka-Kolonia 3A

  • tel. 512 692 004

Podziel się