Artykuł sponsorowany Dobry, wydajny pellet – Czyli jaki?

Dobry, wydajny pellet – Czyli jaki?

Pellet to materiał opałowy, pozyskiwany z odpadów. Wciąż rośnie jego popularność, ponieważ jest to wydajny, tani i ekologiczny sposób ogrzewania. Aby jednak cechy te były zauważalne w praktyce, a nie jedynie na reklamach sprzedawców, warto wiedzieć, jak wybrać rzeczywiście dobry pellet. Poniżej znajdziesz więc kompletny poradnik, dzięki któremu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Rodzaj pelletu

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj pelletu. Najpopularniejszy jest oczywiście drzewny, pozyskiwany z odpadów drzewnych. Do wyboru pozostaje jeszcze pellet agro, produkowany ze słomy lub biomasy roślin energetycznych oraz pellet z łuski słonecznika i innych odpadów. Najlepiej jednak decydować się na propozycje drzewne, ponieważ charakteryzują się one najwyższą wartością energetyczną.

Pozostaje jeszcze rozważyć kwestię, czy wybrać pellet z drzewa liściastego, czy iglastego. Z pozoru wydawać by się mogło, iż lepszym wyborem będzie ten pierwszy. Drzewo to charakteryzuje się bowiem lepszymi parametrami opałowymi. Niemniej jednak w wyniku podjętych działań, przeprowadzonych na etapie produkcji, materiał ten zmienia gęstość, co bezpośrednio wpływa na jakość opału. Nieco lepszymi parametrami wykazuje się więc ten z drzew iglastych, pomimo zawartej w nich żywicy. Niemniej jednak każda propozycja z tego sektora spełni nawet najbardziej wymagające oczekiwania.

Wybierając rodzaj pelletu, warto także zwrócić uwagę na jego skład. Dobrej jakości paliwo powinno być bowiem wolne od wszelkich sklejających dodatków. Oczywiście należy kupować je w sprawdzonym miejscu jak na przykład przedsiębiorstwo Grabowski Import-Export. Wówczas można mieć niemal stuprocentową pewność, iż materiał opałowy jest wolny od sztucznych dodatków i zawartości pyłów, które odbijałyby się negatywnie na efektywności opału. Wybierając właściwą propozycję, warto sprawdzić, czy zawartość wody nie przekracza 12%. W przeciwnym razie materiał będzie się szybko spalał i nie zapewni wydajności na oczekiwanym poziomie.

Aspekty wizualne – kolor, struktura

Ogromne znaczenie na etapie dokonywania wyboru mają kwestie wizualne. Kolor pelletu powinien być bowiem jasny. Szczególnie niepokojąca powinna być ciemna barwa, ponieważ może ona świadczyć o przedłużonym procesie suszenia, który z pewnością negatywnie wpłynął na wydajność materiału. Aspekt ten nie ma jednak znaczenia w przypadku pelletu wyprodukowanego z użyciem drewna dębowego, ponieważ rodzaj ten naturalnie będzie nieco ciemniejszy. Istotne jest także zwrócenie uwagi na strukturę przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Nie warto wybierać porowatego materiału. Największą efektywnością będzie bowiem charakteryzował się pellet o śliskiej i zbitej strukturze.

Zapach drewna

Kupując pellet po raz pierwszy w jakiejś firmie, warto zakupić jego niewielką ilość i zweryfikować, jak będzie się on zachowywał podczas spalania. Niezwykle istotna jest kwestia jego zapachu, ponieważ pellet drzewny powinien wiązać się z przyjemną drzewną wonią. Niepokojące powinny być chemiczne nuty. Będzie to bowiem oznaczało, iż został on zanieczyszczony na etapie produkcji lub wytworzony z użyciem niewłaściwego materiału i szkodliwych dodatków. Zweryfikowanie zapachu jest niezwykle ważne, ponieważ tego rodzaju oszustwa producentów, mogą negatywnie odbić się na jakości pracy pieca i doprowadzić do powstania kosztownych usterek. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas