Materiał Partnera Do czego w budownictwie wykorzystuje się materiały sypkie?

Do czego w budownictwie wykorzystuje się materiały sypkie?

Do grupy materiałów określanych jako sypkie zalicza się wiele produktów, które wykorzystywane są przez branżę budowlaną. Kruszywa, żwir, piasek lub niewielkich rozmiarów kamienie transportowane są na place budowy czy miejsca, w których przygotowuje się drogi. Przewóz takich materiałów nie należy do najprostszych ze względu na charakterystykę ładunku. Jak realizują takie zlecenia dobre firmy transportowe?

Przygotowanie nawierzchni z materiałów sypkich

Setki tysięcy wykorzystywanych każdego dnia na polskich drogach pojazdów sprawia, że budowanych jest w naszym kraju coraz więcej dróg. To właśnie w budownictwie drogowym szeroko wykorzystuje się materiały sypkie – najczęściej są to kruszywa. Przygotowanie nawierzchni z kruszyw naturalnych, do których zaliczają się: żwir, tłuczeń i grys, wymaga przetransportowania sporej ilości sypkiego materiału w wybrane miejsce. Ze względu na jego charakterystykę konieczny jest wybór firmy transportowej dysponującej odpowiednim pojazdem. Są to samochody ciężarowe z zabudową typu wywrotka lub tzw. wanna.

Dysponuje nimi firma transportowa PHU Bocyk- Paweł Bąk, która jest w stanie z powodzeniem przewieźć nawet spore ilości różnego typu materiałów sypkich, w tym kruszyw. Oferta dotyczy zarówno wyrobów o uziarnieniu drobnym, jak i grubym. W budownictwie drogowym wykorzystywane są też kruszywa sztuczne. Także i z nich powstają wytrzymałe nawierzchnie, które dają możliwość komfortowego dojazdu na wybranym odcinku. W jaki jeszcze sposób w budownictwie użytkowane są materiały określane jako sypkie?

Materiały sypkie przy budowie obiektów użytkowych

Wzniesienie solidnego budynku to nie tylko przygotowanie jego fundamentów i ścian, ale najczęściej również wzmocnienie gruntu, na którym ma znaleźć się obiekt. Prace w tym zakresie obejmują wywóz np. humusu i zastąpienie go wzmocnioną mieszanką. W obu przypadkach konieczny jest transport materiałów sypkich. Branża budowlana wykorzystuje takie wyroby również do przygotowywania rozmaitych zapraw.

Szczególnie ważnym materiałem sypkim w budownictwie jest piasek. W połączeniu ze żwirem, wodą i cementem tworzy się z niego beton, czyli najczęściej wykorzystywany surowiec do konstruowania budynków i nie tylko. Zarówno wspomniany już piasek, jak i żwir, są klasyfikowane jako materiały sypkie. Ich dostarczenie w sporych ilościach na plac budowy może być problematyczne ze względu na uziarnienie. Dobre firmy transportowe gwarantują jednak znikome straty materiału w trakcie przewozu, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze wznoszeniem obiektu użytkowego.

Opracowanie:

PHU Bocyk Transport - Paweł Bąk

Koniecpol , Willowa 9

  • tel. 663 377 409

Podziel się