Materiał Partnera Czym wyróżnia się transport samochodowy?

Czym wyróżnia się transport samochodowy?

Obecność na trasie tirów i mniejszych samochodów dostawczych jest zjawiskiem powszechnym. Każda firma, która zajmuje się wytwarzaniem określonych produktów, musi też zadbać o ich dystrybucję i bezpieczny transport. Nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują jednak własną flotą pojazdów. Przyczyniło się to do rozwoju wielu firm transportowych, bez których ciężko już wyobrazić sobie obecny rynek. Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z transportu samochodowego?

Dostępność transportu samochodowego

Transport samochodowy jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. W dużej mierze wynika to z jego dostępności – pojazd dotrze wszędzie tam, gdzie infrastruktura drogowa jest wystarczająco rozbudowana. Zarówno w kraju, jak i w Europie nie brakuje dróg i autostrad, które łączą się ze sobą w międzynarodową sieć, ułatwiającą płynny przewóz towarów przedsiębiorcom z różnych państw. To wyraźna przewaga przewozów drogowych nad np. transportem kolejowym, który jest nie tylko wolniejszy, ale też ograniczony miejscowo przez uboższą infrastrukturę.

Dostępność transportu samochodowego wynika też z dużej konkurencyjności firm przewozowych. Na rynku jest ich tak wiele, że o sukcesie danego przewoźnika niejednokrotnie decyduje doświadczenie w branży, dostępność specjalistycznej floty pojazdów i zaufanie klientów. Dużym zainteresowaniem zleceniodawców cieszą się firmy transportowe takiej jak np. Sobsen, które oprócz przewozów krajowych, realizują także zlecenia na terenie Unii Europejskiej.

Atrakcyjna cena

Koszty związane z transportem drogowym są stosunkowo niskie nawet jeśli pod uwagę weźmiemy ceny paliw czy wydatki związane z utrzymaniem pojazdów w dobrym stanie technicznym. Przewóz towarów przy pomocy samochodu jest dużo bardziej opłacalny niż załadowanie ich na pokład samolotu bądź kontenerowca. W tym pierwszym przypadku dochodzą jeszcze ograniczenia związane z ilością i wielkością ładunku. Wybór najtańszej formy dostawy jest istotny także z punktu widzenia konsumenta, gdyż ma ona duży wpływ na końcową cenę produktu w sklepie. A przecież nikt z nas nie lubi przepłacać.

Warto przy tym wspomnieć, że transport drogowy stanowi też uzupełnienie dla innych form transportu. W końcu towary, które np. przypływają do kraju statkiem z Chin trzeba odebrać z portu i dostarczyć w miejsce docelowe. Co sprawdzi się w takiej sytuacji lepiej niż auto dostawcze?

Szybka dostawa

Transport drogowy to - zaraz po transporcie lotniczym- najszybsza metoda dostawy towarów. Zależnie od odległości miejsca docelowego, może zostać zrealizowany w ciągu kilkudziesięciu minut, kilku godzin bądź kilku dni. Na towary transportowane statkiem lub koleją należy czekać nawet kilkanaście tygodni. To kolejny powód, dla którego większość przedsiębiorstw korzysta z usług rzetelnych firm przewozowych.

Opracowanie:

Podziel się