Materiał Partnera Czym jest łańcuch dostaw (supply chain)?

Czym jest łańcuch dostaw (supply chain)?

Branża TSL wiąże się z realizacją wielu czynności umożliwiających bezpieczne i terminowe dostarczenie towarów. Proces od złożenia zamówienia przez klienta do dostarczenia produktu nazywany jest łańcuchem dostaw. W dzisiejszym artykule dokładnie przedstawimy, z jakich etapów się składa.

Złożony zestaw czynności

Supply chain cechuje się wysoką złożonością czynności i sieci połączeń prowadzących do realizacji transakcji pomiędzy zamawiającym a dostawcą lub producentem. Zmiany zachodzące w modelach globalnej konsumpcji i umiędzynaradawianie działalności wymaga płynnego przepływu produktów między przedsiębiorstwami. Prawidłowo opracowany, zaplanowany i zrealizowany łańcuch dostaw pozwala zoptymalizować wszystkie procesy związane z popytem. Przedsiębiorstwo może zachować odpowiednią elastyczność i płynność sprzedaży dzięki harmonizacji poszczególnych ogniw łańcucha, czyli etapów supply chain.

Jak przebiega proces łańcucha dostaw?

Łańcuch dostaw składa się z trzech głównych etapów. Należą do nich: zaopatrzenie, produkcja, dystrybucja. Zaopatrzenie związane jest z wszelkimi czynnościami pozwalającymi rozpocząć produkcję. Należą do nich sposób, miejsce i czas pozyskania oraz dostarczenia surowców niezbędnych do rozpoczęcia procesów produkcyjnych. Kolejnym etapem jest produkcja polegająca na przekształceniu surowców w gotowe wyroby. Ostatnie ogniwo to dystrybucja, czyli wszelkie czynności z zakresu transportu, spedycji i logistyki. Jak wyjaśnia usługodawca w zakresie transportu i spedycji Warentrans, działania obejmują planowanie przewozu, przygotowanie przesyłek, zabezpieczenie ich oraz dopełnienie formalności wymaganych przez prawo polskie i międzynarodowe, a także ustalenie terminu dostarczenia i miejsca magazynowania towarów.

Łańcuch dostaw dawniej i dziś

Historia łańcucha dostaw sięga czasów starożytnych i rozpoczyna się od pierwszego wytworzonego i sprzedanego wyrobu. Choć diametralne zmiany zaszły podczas standaryzacji części samochodowych i masowa produkcja zapoczątkowana przez Henry’ego Forda, dopiero wynalezienie komputerów i Internetu zaczęło kształtować schemat łańcucha dostaw, który znany jest obecnie. I choć jeszcze do niedawna cały proces skupiał się przede wszystkim na przedsiębiorstwie, aktualnie nakierowany jest na konsumenta. Celem łańcucha dostaw jest zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów, co służy rozwojowi przedsiębiorstw, jednak dostawy surowców, produkcja, transport i spedycja, aż w końcu sprzedaż muszą być ze sobą tak skoordynowane, by klient otrzymał to, czego potrzebuje w dogodnym dla niego terminie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas