Materiał Partnera Czy zawód taksówkarza jest licencjonowany?

Czy zawód taksówkarza jest licencjonowany?

Licencja taksówkarza to dokument, który jest wymagany do rozpoczęcia pracy w miastach na terenie Polski powyżej 100 000 mieszkańców. W celu jego uzyskania należy ukończyć właściwy kurs przygotowujący do egzaminu na przewoźnika. Proces wygląda podobnie, jak w przypadku ubiegania się o prawo jazdy, którego posiadanie jest niezbędnym warunkiem otrzymania licencji taksówkarskiej. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać licencję taksówkarza?

Licencja taksówkarza - charakterystyka

Pełna nazwa dokumentu określana mianem licencji taxi, brzmi „licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką”. Licencja nie obejmuje jednak pozwolenia na transport osób w obrębie całej Polski. Zwykle wydawana jest z ograniczeniami na konkretną gminę. W przypadku, gdy kilka sąsiadujących ze sobą gmin zawarło odpowiednie porozumienie, istnieje możliwość uzyskania licencji na wykonywanie przewozów w obrębie tychże gmin. Zgodnie z przepisami licencja na świadczenie usług taksówkarskich może zostać wydana na okres od 2 do 50 lat. W zależności od okresu udzielania inny jest koszt jej wydania.

Informacje dotyczące tego, co trzeba zrobić, aby uzyskać licencję taxi w danym mieście, można znaleźć w odpowiedniej zakładce na oficjalnej stronie urzędu miasta. To właśnie w tych miejscach należy złożyć wniosek o wydanie licencji na świadczenie usług taksówkarskich. Składając wniosek, należy pamiętać, że jest parę wymagań, od których uzależnione jest uzyskanie licencję. Wymagane jest ważne prawo jazdy kategorii B. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba ubiegająca się o licencję powinna mieć ukończone 21 lat i być w stanie przedstawić zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia, braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy i o ukończeniu szkolenia z zakresu transportu drogowego. Wymaganiem do spełnienia, jest również konieczność „dobrej reputacji”. Osoba ubiegająca się o licencję nie może więc być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa karne oraz skarbowe.

Zalety posiadania licencji taksówkarskiej

Licencja taksówkarza to dokument, który umożliwia pracę w renomowanych firmach taksówkarskich na terenie wybranej gminy czy miasta. Otrzymanie licencji nie gwarantuje jednak tłumu klientów. Aby rozpocząć działalność i zarabiać, warto skorzystać z oferty pracy dużych sieci taksówkarskich, które zadbają o to, aby pracownicy mieli klientów regularnie. Współpraca z firmą taksówkarską gwarantuje, że można liczyć na wiele zleceń każdego dnia, przekierowywane przez doświadczonych dyspozytorów, którzy z łatwością wybiorą kierowcę znajdującego się najbliżej miejsca odbioru kolejnego klienta, a dzięki odpowiedniemu zarządzaniu usprawnią zarówno pracę każdego z taksówkarzy indywidualnie, jak i całej firmy.

Jedną z firm zapewniających stabilne zatrudnienie w branży przewozów taksówkarskich, jest między innymi Spółdzielnia Łączności Transportowej Radio Taxi Komfort. Dzięki szerokiej popularności wśród mieszkańców Bydgoszczy, jak i turystów z pobliskich miast, kierowcy taksówek mogą liczyć na wielu klientów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas