Materiał Partnera Czy warto korzystać z przesyłek paletowych?

Czy warto korzystać z przesyłek paletowych?

Jeśli transportowany ładunek umieszczony jest na paletach, to mamy do czynienia z przesyłką paletową. Jego podstawową zaletą jest łatwiejszy i szybszy załadunek oraz rozładunek, który można przeprowadzić z użyciem wózka widłowego. Dzięki ustandaryzowanym wymiarom wykorzystywanych palet EURO, można z łatwością standaryzować proces logistyczny. Czy transport paletowy jest ekonomicznie uzasadniony?

Najważniejsze zasady transportu paletowego

W transporcie paletowym wykorzystuje się palety EURO, o ujednoliconych wymiarach. Najczęściej używane są palety 80 x 120 cm (EUR 1), 120 x 100 cm (EUR 2) oraz 100 x 120 cm (EUR 3). Wymiary palety mają wpływ na jej maksymalne obciążenie, które może wynosić od kilkuset do ponad 1 000 kilogramów. Przewożony towar może osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. Daje to szerokie możliwości wykorzystania transportu paletowego. Aby zlecić przewoźnikowi transport ładunku na paletach, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przygotowanie palety do wysyłki należy wyłącznie do nadawcy. Do transportu można używać nie tylko palet EURO – istotna jest ich wytrzymałość i dobry stan techniczny. Każdą paletę należy wyposażyć w etykietę przewozową. Rzeczywista waga i wymiary palety muszą się zgadzać z tymi zadeklarowanymi przez nadawcę, aby nie zostały naliczone dodatkowe opłaty. Towar należy umieścić na palecie tak, by żadna jego część nie wystawała poza jej obrys. Należy go również dokładnie zabezpieczyć. Paleta musi być w dobrym stanie technicznym, aby nie uszkodziła ładunku. Takie uszkodzenie nie podlega odszkodowaniu. Ładunek na palecie zostanie odebrany tylko z miejsca, które zapewnia bezpośredni  załadunek do samochodu dostawczego.

Sposób na ekonomiczny transport

Przesyłki paletowe wyceniane są indywidualnie, najczęściej na podstawie wagi ładunku oraz odległości pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Taka usługa transportowa jest tańsza od standardowych przesyłek. Ponadto na palecie można umieścić zarówno jeden duży element, jak i kilka mniejszych. I tu znowu koszty wysyłki będą niższe niż w przypadku oddzielnych paczek. Współpraca z doświadczoną firmą przewozową to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale również rozsądnych stawek za wykonaną usługę.

Opracowanie:

UE-Trans Adrian Data

Izdebki 300A

  • tel. 500 412 840

Podziel się