Materiał Partnera Czy odrobaczanie psów jest obowiązkową czynnością?

Czy odrobaczanie psów jest obowiązkową czynnością?

Psy różnych ras tak, jak inne zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczepień i innych zabiegów, które mają za zadanie ochronę ich zdrowia. Właściciel w trosce o swojego pupila powinien zadbać o jeden z najważniejszych i obowiązkowych zabiegów, jakim jest odrobaczenie. Kiedy trzeba wykonać daną czynność? Na czym ona polega? Zapraszam serdecznie do lektury.

Co to jest odrobaczanie?

Najprościej rzecz ujmując, odrobaczanie jest to pozbywanie się pasożytów, będących w ciele zwierzęcia (na zewnątrz lub wewnątrz). Psy, które posiadają szkodliwe bakterie i organizmy zazwyczaj podupadają na zdrowiu, np. chudną, stają się powolne, brakuje im energii lub mają biegunkę. Warto pamiętać, że niektóre pasożyty mogą być przenoszone nie tylko na inne zwierzęta, ale również na ludzi. Dlatego, tak bardzo kluczowe jest dbanie o wykonywanie odrobaczenia według zaleceń weterynarza.

Zazwyczaj zabieg ten polega na tym, że po skorzystaniu z usług weterynaryjnych pupilowi zalecane są odpowiednie leki bądź pasty, których zadaniem jest uwolnienie organizmu zwierzęcia od pasożytów. Oczywiście należy pamiętać, że nie wolno podawać danych tabletek psom „na zapas”, ponieważ mogą one być szkodliwe. Najlepiej jest wykonywać regularnie badanie kału zwierzęcia, które może wykazać obecność bakterii.

Rodzaje pasożytów

Istnieje wiele rodzajów pasożytów, które mogą znajdować się na ciele bądź w ciele zwierząt. Wśród szkodników zewnętrznych można wyróżnić pchły, wszy i wszoły, kleszcze, świerzbowce oraz nużeńce. Pasożyty wewnętrzne to m.in. nicienie (glisty, włosogłówki, tęgoryjce), tasiemce, wiciowce (lamblia).

Kiedy pies może zarazić się pasożytami?

Zarówno pies, jak i inne zwierzęta mogą zarazić się pasożytami na wiele sposobów. W przypadku pasożytów zewnętrznych najczęściej dochodzi do zakażeń podczas kontaktu bezpośredniego ze zwierzęciem chorym. Następnie odrobaczanie może być przydatne w przypadku ukąszenia w skórę przez dowolnego, niebezpiecznego robaka np. kleszcza.

Oczywiście psy bardzo łatwo mogą być nosicielami pasożytów przez zjedzenie nieodpowiednich produktów. Niestety, ale zwierzęta te, szczególnie żyjące na świeżym powietrzu ciężko upilnować przed zjedzeniem zainfekowanych produktów bądź piciem brudnej wody.

Szczeniaki mogą zarazić się pasożytami od matki podczas picia mleka. Co więcej, już w łonie matki mogą „dostać” pasożytów, które przenoszone są przez układ krwionośny do łożyska.

Nie wolno samemu podawać zwierzętom leków, dlatego najlepiej jest skorzystać z usług weterynarza. W Ożarowie Mazowieckim znajduje się Gabinet weterynaryjny Sławomir Rogala-Zawadzki. Jest to ośrodek dla zwierząt, którego głównym celem jest zarówno stała kontrola stanu zdrowia pupilów, jak i pomoc w nagłych problemach zdrowotnych. Weterynarze pracujący w gabinecie dzięki swojej pasji oraz wiedzy są w stanie pomóc każdemu zwierzęciu. Co więcej, właściciele psów i innych zwierząt mogą skorzystać z konsultacji dotyczących np. diety pupila. 

Opracowanie:

Gabinet weterynaryjny Sławomir Rogala-Zawadzki

Ożarów Mazowiecki , Strażacka 1b

Podziel się