Materiał Partnera Co warto wiedzieć o transporcie paletowym?

Co warto wiedzieć o transporcie paletowym?

Wszelkiego rodzaju przedmioty mogą być transportowane w naprawdę różny sposób. Jedną z opcji oferowaną nam przez firmy transportowe jest tak zwany transport paletowy. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy prowadzimy własny sklep bądź hurtownię i chcemy, aby towar dotarł do nas w jak największej ilości i w jak najkrótszym czasie. Oto, co warto wiedzieć o transporcie paletowym.

Czym jest paleta?

Kiedy mówimy o transporcie paletowym, najpierw warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest paleta. Zaczynając od początku, paleta jest to rodzaj przenośnej platformy, której używa się zarówno do transportowania jak i składowania różnego rodzaju towarów. Każda paleta zrobiona jest w taki sposób, aby umieszczone na niej towary można było w łatwy sposób przenosić przy pomocy wózka widłowego, co jest przydatne nie tylko na magazynach, ale także podczas załadunku palety z towarem na samochód.

 Rodzaje palet

Jeśli chodzi o podział palet, to możemy je klasyfikować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podział ze względu na materiał, z którego są one zbudowane, dzięki czemu wyróżnić tutaj możemy:

  • Palety drewniane - Jest to najczęściej spotykany i stosowany rodzaj palet, wśród których możemy wyróżnić europalety, palety zamknięte, stringer oraz bearer, a ich rodzaje zależą głównie od kraju bądź kontynentu, na którym są stosowane. Jak wiadomo u nas najbardziej znane i najczęściej stosowane są te pierwsze, czyli europalety.

  • Palety plastikowe - Tego typu palety cechuje dużo mniejsza waga niż palety drewniane oraz to, że wytwarzane są one z materiałów recyklingowych, dzięki czemu są bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Ten rodzaj palet bardzo często stosuje się w przemyśle spożywczym, jednak ich wadą jest mniejsza wytrzymałość w porównaniu do pozostałych palet.

  • Palety metalowe - Ten rodzaj palet stosowany jest najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym oraz hutniczym ze względu na bardzo dużą wytrzymałość oraz możliwość dostosowania ich do transportu zmontowanych podzespołów, które mają zostać przewiezione.

Drugą opcją podziału palet jest taka, która opiera się na ich rozmiarach i tutaj możemy wyróżnić palety o rozmiarze:

  • 800x600 mm

  • 800x1200 mm

  • 1000x1200 mm

  • 1200x1200 mm

  • 1200x2000 mm

  • 1200x2500 mm.

 Jakie towary transportuje się na paletach?

Transport paletowy umożliwia nam przewożenie dużych ilości towarów - zarówno tych cięższych jak i tych lżejszych, dlatego też dzięki paletom do sklepów przewożone są różnego rodzaju napoje, środki chemiczne czy nawet worki z karmą dla psów, a także ciężki sprzęt budowlany bądź urządzenia RTV i AGD. Warto jednak przy tym pamiętać, aby transportowany towar był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami przy pomocy wsporników oraz folii stretch.

Komu zlecić transport paletowy?

 W momencie, gdy mamy do przetransportowania towary w sporej ilości, to należy skontaktować się z firmą, która oferuje transport paletowy nie tylko ze względu na wygodę, ale także i czas dostarczenia przesyłki w całości. Jedną z takich firm jest Apa Transport, która przewiezie nasz towar z zachowaniem najwyższych standardów zarówno na terenie naszego kraju jak i za granicę.

Podziel się