Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o transporcie na autolawecie?

Co warto wiedzieć o transporcie na autolawecie?

Autolawetę lub lawetę możemy zamówić nie tylko w razie wypadku, który skutkuje unieruchomieniem pojazdu. Przydaje się ona podczas transportu auta na dalsze odległości – np. gdy sprowadzamy je zza granicy. Rozwiązanie tego typu jest wygodne i często bardziej opłacalne niż samodzielna jazda kupionym samochodem przez wszystkie kilometry dzielące nas od domu. Poza tym takie auto może wymagać napraw lub załatwienia kwestii formalnych, co uniemożliwia poruszanie się z jego pomocą.

Jaki transport samochodu zamówić?

Jeśli chodzi o usługi transportowe świadczone przez wyspecjalizowane w tym kierunku firmy – takie jak Frach Service Poland – do wyboru mamy zazwyczaj kilka możliwości transportowania pojazdu. Często spotkamy się z określeniami takimi jak „laweta” oraz „autolaweta”, które mogą wydawać się synonimiczne. Jest jednak całkiem inaczej – laweta to sama przyczepa, którą musi ciągnąć poruszający się samochód. Jeśli zaś chodzi o autolawetę, stanowi ona integralne połączenie przyczepy z kabiną kierowcy, co zapewnia dużo większą pewność w trakcie jazdy. Autolawety są łatwiejsze do kontrolowania, a przy tym bezpieczniejsze i bardziej zwrotne. Wszystko to sprawia, że ryzyko uszkodzenia przewożonego na lawecie samochodu zostaje zminimalizowane.

Samochód na autolawecie – jakie musi spełniać wymagania?

Montując samochód na lawecie albo autolawecie musimy pamiętać o kilku kwestiach formalnych. Przede wszystkim chodzi tutaj o typ prawa jazdy. Kategoria B może być w tym przypadku niewystarczająca – pozwala bowiem na kierowanie samochodem ważącym maksymalnie 3,5 tony. Jeżeli masa autolawety z zamontowanym na niej samochodem jest większa, będziemy potrzebowali prawa jazdy kategorii C. Oczywiście pracownicy firm transportowych są zwykle w nie wyposażeni, ale tak czy inaczej warto o tym pamiętać. Niedopilnowanie tej istotnej kwestii może skutkować mandatami, które za granicą mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak bezpiecznie oraz poprawnie zamontować samochód na lawecie?

Podczas transportu na autolawecie najcięższa, silnikowa część pojazdu, znajduje się mniej więcej pośrodku przestrzeni ładunkowej, co pozwala na optymalne rozłożenie ciężaru. Wszystkie koła są blokowane za pomocą dedykowanych do tego celu pasów. Zarówno autolaweta jak i holowany samochód muszą mieć włączone światła awaryjne. Kierowca autolawety musi koniecznie założyć kamizelkę odblaskową, a na górze pojazdu musi zostać uruchomiony sygnalizator świetlny nazywany potocznie kogutem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas