Materiał Partnera Co powinniśmy wiedzieć na temat zboża?

Co powinniśmy wiedzieć na temat zboża?

Polska jest jednym z krajów, gdzie przemysł rolniczy pełni bardzo ważną rolę choćby z tego względu, że codziennie konsumujemy bardzo duże ilości produktów pochodzących właśnie z pól uprawnych. Jednym z surowców, bez których nie możemy się obyć, są między innymi wszelkiego rodzaju zboża, dzięki którym na przykład powstaje chleb czy mąka. Poznajmy czym są zboża, jakie są jego rodzaje oraz w jaki sposób się je przewozi.

Czym jest zboże?

Zboże czy też zboża to rodzaj roślin uprawnych należących do rodziny traw (wiechlinowatych). Zboża pełnią bardzo ważną rolę między innymi w przemyśle browarniczym, gdzie służą do powstawania wielu gatunków piw, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz oczywiście w przemyśle młynarskim, w którym powstają różnego rodzaju mąki, a co za tym idzie różne wyroby od nich pochodzące takie jak pieczywo, pierogi czy ciasta. Można więc powiedzieć, że zboża są nam niezbędne w życiu codziennym. Ich szerokie zastosowanie związane jest między innymi z wysoką zawartością skrobi w ich owocach. Ze względu na sposób uprawiania zboża możemy podzielić na jare oraz ozime.

Jakie wyróżniamy rodzaje zbóż?

Spośród najbardziej znanych zbóż wymienić możemy między innymi takie jak:

  • Pszenica - jest to rodzaj ozimego lub jarego zboża, którego wysokość sięga maksymalnie 110 cm, a jego cechą charakterystyczną są między innymi kwiatostan w formie kłosów oraz lancetowate, podłużne liście. Pszenicę wykorzystuje się między innymi do produkcji piw pszenicznych oraz mąki pszennej.
  • Żyto - Podobnie jak pszenica ten rodzaj zboża występować może w formie jarej lub ozimej, zaś jego wysokość wynosić może nawet 1,5 metra. Kwiatostan żytni składa się ze złożonego kłosa, a jego ziarno posiada kolor szaro-zielony. Bardzo popularnym produktem na bazie tego typu zboża jest między innymi chleb żytni.
  • Jęczmień - Jest to zboże najczęściej występujące w formie jarej choćby ze względu na niskie temperatury panujące w naszym kraju, których nie przetrzymałaby wersja ozima. Budowa jęczmienia składa się między innymi z wielorzędowych kłosów, wąskich lancetowatych liści oraz wrzecionowatych ziaren. Warto wspomnieć, iż zboże to idealnie nadaje się do wytwarzania kaszy oraz słodu piwnego.

W jaki sposób należy transportować zboża?

Zboża różnego typu zaliczają się do kategorii tak zwanych materiałów sypkich i muszą być one transportowane w sposób profesjonalny (przy użyciu specjalistycznego sprzętu). Idealnie w takich sytuacjach sprawdzają się między innymi ciągniki siodłowe oraz naczepy samowyładowcze, które należą do floty pojazdów transportujących w firmie zajmującej się tego typu usługami Damian Chodyła Usługi Transportowe I Handel. Oprócz transportu zbóż firma pana Damiana zajmuje się również przewozem wszelkiego rodzaju kruszyw oraz materiałów sypkich.

Opracowanie:

Damian Chodyła Usługi Transportowe I Handel

Saczyn 110

  • tel. 693 703 832

Podziel się