Artykuł sponsorowany Co należy wiedzieć o międzynarodowym transporcie żywności?

Co należy wiedzieć o międzynarodowym transporcie żywności?

Transport żywności jest jednym z bardzo skomplikowanych i wymagających rodzajów transportu. Obarczony jest dużym ryzykiem. Uszkodzenie towaru to oczywiście straty materialne, ale także ryzyko utraty zdrowia przez człowieka. Normy przewozowe dotyczące przewozu żywności określone przez międzynarodowe prawo są wymagające. Jakie są więc zasady transportu żywności?

Pojazdy chłodnicze

Przede wszystkim, transport żywności wymaga odpowiednich środków transportu, które mogą zapewnić jak najlepsze warunki przechowywania żywności. Wyróżniamy więc pojazdy grzewcze i chłodnicze. Te drugie dzielimy jeszcze na kila rodzajów, mianowicie do pojazdów chłodniczych zaliczamy lodownie, pojazdy chłodnicze i izotermiczne. Jeżeli chodzi o lodownie, posiadają izolowany dach i ściany oraz system chłodzenia przez skroplone gazy lub lód. Pojazdy chłodnicze również mają izolowany dach i ściany oraz agregat sprężarkowy, dzięki któremu można obniży temperaturę nawet do -20 stopni. Pojazdy izotermiczne z kolei mają tylko izolowane ściany, aby przewożone produkty utrzymywały swą temperaturę podczas przewozu. Wymienione pojazdy muszą być zatwierdzone przez Powiatowy Inspektoriat Sanitarny, a w przypadku przewożenia mięsa, nawet przez Główny Inspektoriat Weterynaryjny. Muszą one także posiadać system monitorujący, a zarazem zapisujący temperaturę, aby zapobiec rozmrożeniu i powtórnemu zamrożeniu. Warto więc skorzystać z usług transportowych profesjonalnej firmy przewozowej typu Nadim – Car.


Aspekty prawne przewozu żywności

Jeżeli chodzi o aspekty prawne, to międzynarodową umową dotyczącą przewozu żywności w odpowiednich temperaturach jest ATP. Dotyczy ona przepisów regulujących międzynarodowe przewozy artykułów żywnościowych określanych jako szybko psujące się ora środków transportu przeznaczonych do tych przewozów. Określa ona jaki rodzaj żywności jest podatny na szybkie zepsucie, jakie powinny być odpowiednie temperatury i warunki przewozu oraz w jaki sposób poddawać pojazdy weryfikacji. Jeśli chodzi o kwestie prawne, warto pamiętać, że choć teoretycznie to przewoźnik odpowiada za stan przewożonych produktów, to producent jasno powinien określić warunki przewozu. Warto zadbać także o ubezpieczenie, które zapewni nam odszkodowanie, w razie uszkodzenia żywności. Ponadto warto pamiętać, że kierowca przewożący żywność powinien posiadać książeczkę sanepidowską.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas