Materiał Partnera Bezpieczny transport zboża - jakie są wymogi?

Bezpieczny transport zboża - jakie są wymogi?

Transport zboża w Polsce odbywa się najczęściej przy pomocy samochodów ciężarowych - zapewniają one dużą mobilność i funkcjonalność. Do najczęściej przewożonych ładunków należą jęczmień, owies, kukurydza, pszenica, pszenżyto i rzepak. Prawidłowy i bezpieczny transport musi spełniać odpowiednie standardy. Zobacz, jak powinien wyglądać transport zboża.

Podstawowe wymogi

Jednym z najważniejszych wymogów jest zachowanie wnętrza naczepy w czystości. Naczepa powinna być dokładnie myta po każdym rozładunku. Nabiera to szczególnego znaczenia zwłaszcza przy zmianie rodzaju zboża. Kolejną ważną rzeczą jest bezpieczny załadunek i rozładunek, za który odpowiada kierowca. Załadunek może trwać od 20 minut, do nawet kilku godzin. W dalszej kolejności samochód jest ważony i zostają wypisane odpowiednie dokumenty.

Przewóz zboża nie wymaga odpowiedniej temperatury, tak jak w przypadku innych produktów spożywczych.

System GMP+

System GMP+ to system, który dba o najwyższą jakość pasz dla zwierząt. GMP+ dotyczy całego procesu pozyskania pasz - od uprawy roślin, ich przechowywania, sprzedaży, przewozu oraz produkcji. Każda firma, która jest częścią tego systemu, musi zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa i monitorować ewentualne rodzaje zagrożeń. Jedną z kluczowych czynności jest utrzymanie naczepy w nienagannej czystości. Raz w miesiącu należy przeprowadzić dezynfekcję, a także wtedy, gdy przewoźnik transportował zboża niespełniające parametrów jakościowych (np. w zbożu były szkodniki).

Raz do roku mają miejsce audyty sprawdzające jakość świadczonych usług.

Dokumentacja przewozów

Transport zboża wymaga również odpowiedniej dokumentacji przewozu, tzw. księgi ładunków, którą prowadzi kierowca. W księdze powinien być zapis dotyczący każdego transportu. W przypadku transportu międzynarodowego, należy prawidłowo uzupełnić dokumenty CMR, zawierające między innymi pieczątkę i podpis przewoźnika, nadawcy i odbiorcy.

Profesjonalny transport materiałów sypkich

Poszukując firmy transportowej, warto postawić na firmę z doświadczeniem, taką jak Pawlak Rafał Firma Transportowo-usługowa Raftrans. Firma składa się z doświadczonej i wykwalifikowanej kadry, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Przedsiębiorstwo dysponuje własną flotą pojazdów, które są przystosowane do przewozu ładunków o różnych gabarytach. Warto podkreślić, że firma dba o stan techniczny pojazdów - samochody są poddawane regularnym badaniom technicznym w warsztacie samochodowym. W zakresie usług firmy jest m.in. transport zboża, transport materiałów sypkich, transport nawozów.

Podziel się