Materiał Partnera Bezpieczny transport dzieł sztuki

Bezpieczny transport dzieł sztuki

Transport kojarzy się z przewożeniem najczęściej mebli, książek czy ubrań. Po prostu z przeprowadzką. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wymagany jest bardziej specjalistyczny transport i duże doświadczenie osób, które się nim zajmują. Dotyczy to szczególnie dzieł sztuki, które przynajmniej kilka razy w roku są transportowane do muzeów w różnych częściach kraju, ale też między galerią a domem nowego nabywcy.

Transport dzieł sztuki

Dzieła sztuki wymagają szczególnych warunków podczas transportu. Niezbędne jest zachowanie najwyższej ostrożności, aby żadne z dzieł nie uległo zniszczeniu. Firmy transportowe, które specjalizują się w przewozie dzieł sztuki wyposażone są w specjalnie przygotowane samochody. Znajdują się w nich miejsca na skrzynie do transportu obrazów, wyprofilowane w taki sposób, aby nie przewróciły się w trakcie jazdy. Ponadto skonstruowane są z grubej i wytrzymałej sklejki, profili aluminiowych oraz stalowych okuć, które zapewniają bezpieczne przewiezienie ładunku z jednej wystawy na kolejną. Posiadają też stalowe zamki, które dają możliwość dodatkowego zabezpieczenia przewożonych dzieł sztuki plombami lub kłódkami.


Jak przygotować obraz do transportu?

Każde dzieło sztuki przed powinno zostać przygotowane do transportu tak, aby nie doszło do wystąpienia żadnych niepożądanych uszkodzeń. Oczywiście firmy, które prowadzą transport dzieł sztuki między muzeami dbają o przewożony ładunek, ale dodatkowe zabezpieczenie zawsze się przyda.

Najczęściej transportowanymi eksponatami są obrazy, a także rzeźby lub drogocenna biżuteria. Każdy z tych elementów wymaga zabezpieczenia i powinien zostać spakowany z najwyższą starannością najlepiej pod okiem konserwatora lub historyka sztuki. Wśród materiałów ochronnych, z których najczęściej korzystają firmy transportowe jest flizelina, papier bezkwasowy, folie różnego rodzaju oraz papier silikonowy. Niektóre przesyłki wymagają dodatkowego umieszczenia w drewnianych skrzyniach. Są one dopasowane do charakteru ładunku, czyli uwzględnia się jego kruchość i wymagany poziom wilgotności. W przypadku transportu morskiego skrzynia powinna być wykonana z drewna poddanego właściwej obróbce. Nie wolno zapominać też o odpowiednim oznakowaniu przewożonego obrazu czy innego dzieła sztuki. Musi ono spełniać wymagania przepisów celnych

Podziel się