Materiał Partnera Bezpiecznie na drodze. Zasady podróżowania busem

Bezpiecznie na drodze. Zasady podróżowania busem

O temacie bezpieczeństwa busów słyszymy przeważnie wtedy, gdy wydarzy się tragedia. Do wypadków i kolizji drogowych przyczyniają się rażące naruszenia takie jak zły stan techniczny pojazdu, błąd kierowcy czy nieodpowiednie zachowanie pasażerów. Wszystkim tym czynnikom można zapobiec. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Dobry stan techniczny pojazdów

Pojazdy udostępniane przez przewoźnika powinny cechować się nienagannym stanem technicznym. Tylko bus o niezawodnej mechanice gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podróży. Kluczowym jest dokonywanie regularnych przeglądów – zgodnie z zaleceniami producenta danej marki oraz powszechnie obowiązującymi przepisami. Niestety, wyrywkowe kontrole pokazują, że część polskich przewoźników wciąż ma w tej kwestii braki – praktycznie co sezon zdarzają się sytuacje niedopuszczenia pojazdów do ruchu. Najbezpieczniej korzystać z usług firm o sprawdzonej renomie. Za przykład może posłużyć Mar-Serwis ze Starych Babic pod Warszawą.

Doświadczenie kierowcy

Kierowca powinien być osobom doświadczoną – znać możliwości pojazdu oraz plan trasy, w którą się wybiera. Prowadzenie dziewięcioosobowego busa nie wymaga dodatkowego prawa jazdy (wystarczy standardowy dokument kategorii B), co nie zwalnia kierującego z zachowania profesjonalizmu. Większość renomowanych przewoźników – takich jak Mar-Serwis – dba o to, aby zatrudnieni fachowcy posiadali odpowiednie umiejętności. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy wynajmujemy busa bez kierowcy. Wówczas musimy upewnić się, że ,,za kółkiem” zasiada osoba szanująca przepisy i nieskora do brawury.

Zachowanie pasażerów

Odpowiedzialność za bezpieczną jazdę spoczywa również na pasażerach. Ich właściwe zachowanie może zapobiec wielu groźnym sytuacjom. Osoby przyjmujące leki powinny zażyć je przed podróżą, aby uniknąć komplikacji podczas przejazdu. Warto też schować niezbędne medykamenty w bagażu podręcznym. Podczas samej podróży, absolutnym obowiązkiem jest zapięcie pasów. Nie warto też ,,zagadywać” kierowcy, gdyż rozprasza to jego uwagę i zwiększa ryzyko wypadku. Stosując się do wszystkich wyżej wymienionych zasad, niemal na pewno unikniemy przykrych zdarzeń, szczęśliwie dojeżdżając do celu.

Podziel się