Artykuł sponsorowany Ziarna - kiedy i na jakie ryby je stosować?

Ziarna - kiedy i na jakie ryby je stosować?

Przed wybraniem się na łowisko warto przygotować najlepszy zestaw zanęt i przynęt. Już od dawna wędkarze wykorzystują do tego celu różnego rodzaju ziarna. Stosują je najczęściej jako bazę zanętową, a niekiedy jako przynętę. Połów zwłaszcza dużych okazów wymaga doświadczenia i wiedzy o ich sposobie życia i nawykach żywieniowych. Warto więc przeczytać artykuł i dowiedzieć się jakie ziarna i kiedy wykorzystuje się do połowu ryb.

Które ryby lubią ziarna?

Ziarna w przeróżnej postaci są cenionym przez wszystkie ryby spokojnego żeru pokarmem. Gustują w nich nawet największe okazy ryb karpiowatych. Ziarna wielu roślin to skuteczna zanęta i przynęta o dużej zawartości cenionych przez ryby składników odżywczych. Są one pożywne i korzystne dla ich organizmów. Odpowiednio spreparowane wabią intensywnymi atraktorami oraz naturalnymi kolorami. Ziarna są bardzo skuteczne podczas połowu zarówno pięknych płoci, jak i okazałych karpi i amurów. Doskonałe rezultaty osiągnąć można, stosując odpowiednio przygotowane z ziaren zanęty i przynęt przy połowie leszczy, linów i karasi.

„Ziarna są niezastąpione przy produkcji zanęt i przynęt, nie tylko na karpie. Znakomicie sprawdzają się przy nęceniu wszystkich innych ryb spokojnego żeru. W naszym sklepie karpiowym można znaleźć wiele produktów przygotowanych na bazie ziaren wielu zbóż i innych roślin. Dla zwiększenia atrakcyjności zanęt i przynęt warto zakupić skuteczne liquidy i boostery wędkarskie, które doskonale wzmacniają ich działanie. Sprzedajemy także pełen asortyment sprzętu karpiowego oraz gotowe zanęty na karpia, takie jak kulki proteinowe, pellet zanętowy oraz zanęty na karpie typu method mix” – przekonuje przedstawiciel sklepu karpiowego RK Baits, który oferuje bogaty asortyment sprzętu i akcesoriów karpiowych.

Najlepsze ziarna na łowisko – po pierwsze kukurydza

Najbardziej cenionym ziarnem przez wytrawnych wędkarzy jest kukurydza. Niektórzy z nich stosują kukurydzę konserwową prosto z puszki, uważając ją za najbardziej skuteczną. Inni preparują kukurydzę naturalną, gotując ją i zwiększając jej atrakcyjność poprzez różnego typu dodatki aromatyczne oraz zmieniające kolor ziaren. Kukurydza po ugotowaniu wydziela intensywne atraktory uwielbiane zwłaszcza przez karpie i amury. Stosuje się ziarna o różnej wielkości w zależności od techniki nęcenia i połowu.

Konopie – przysmak karpiowatych

Niewielkich rozmiarów ziarenka konopi to ulubiony przysmak większości ryb spokojnego żerowania. Nic dziwnego, ponieważ odpowiednio przygotowane, gotowane, a nawet prażone, roznoszą w wodzie intensywny zapach, który wabi ryby nawet z dużych odległości. Konopie powinny być obowiązkowym składnikiem wielu zanęt wędkarskich, stick mixów i method mixów. Regularne i odpowiednie nęcenie szybko przekona ryby do częstych odwiedzin. Wielu wędkarzy stosuje również ziarna konopi jako przynętę, nie tylko na karpia.

Pszenica sprawdzona od lat

Zalane wrzątkiem ziarna pszenicy po kilku godzinach trzymania w termosie będą znakomitą zanętą i przynętą. Zwłaszcza że są one wyjątkowo smakowite i bogate w węglowodany. Ziarna pszenicy założone na haczyk to doskonały posiłek dla wielu ryb, szczególnie dla płoci, lina i leszcza. Odpowiednio przygotowana przynęta z kilku ziaren uformowanych w kulkę i założona w specjalnym woreczku na włos  będzie wyjątków przydana przy zasiadce na okazałego karpia lub amura. Zanęty i przynęty z ziaren pszenicy warto „dopalić” liquidami bądź boosterami wędkarskimi o różnych aromatach.

Łubin, groch, bobik i inne ziarna

Wiele innych ziaren pozostaje w arsenale dobrych wędkarzy. Na pewno na uwagę zasługuje popularna roślina  strączkowa – łubin wąskolistny i szerokolistny. Jego ziarna są bogate w białko oraz bardzo aromatyczne. Dzięki temu po namoczeniu i ugotowaniu aż do miękkości będą znakomitą i skuteczną zanętą i przynętą. Równie skuteczna są ziarna grochu. Szczególnie groch niełuskany pewnie trzyma się na haczyku lub na włosie i kusi duże okazy karpiowatych pożywnym białkiem i intensywnym aromatem. Podobne walory reprezentują ziarna bobika. Ugotowane warto zabrać na łowisko zwłaszcza tam, gdzie króluje leszcz i lin.

Wszystkie ziarna rewelacyjnie spisują się do tworzenia ścieżek zanętowych oraz jako przynęta zapewniająca sukcesy na łowisku. Warto jednak korzystać z preparatów, które zwiększają atrakcyjność zanęt i przynęt. Szukaj ich w dobrych sklepach karpiowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas