Materiał Partnera
Właściwy rozmiar koła rowerowego

Właściwy rozmiar koła rowerowego

Jednoślady to element życia codziennego wielu z nas. Rowerzystów przybywa, a każdy z nich chce zagwarantować sobie możliwość poruszania się na najlepszym sprzęcie. Do jego najważniejszych elementów zdecydowanie należy zaliczyć koła. Składają się na nie obręcze, piasty, szprychy i opony wraz z dętkami, a wszystko musi stanowić spójną całość w odpowiednim rozmiarze – jak go dopasować?

Właściwa średnica

W przypadku kół rowerowych, warto jest zacząć od określenia charakteru eksploatacji całego jednośladu. Znaczenie mają też indywidualne warunki fizyczne rowerzysty – czynniki takie jak np. wzrost brane są pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozmiaru koła. Warto przy tym pamiętać, że parametr ten dotyczy przeciętnej opony przeznaczonej na koło, a nie średnicy obręczy – ta jest niższa. Koła 26-calowe mają więc obręcz o średnicy 22 cali, dlatego należy dokładnie wiedzieć, jak dopasować poszczególne wymiary. Dla dzieci właściwe będą rowery wyposażone najczęściej w koła o średnicy 16 lub 20 cali. Dorośli mogą zamontować w swoim dwukołowcu znacznie większe koła, co pozwoli rozwijać wyższe prędkości, jednak będzie wymagało sporego wysiłku przy rozpędzaniu. Odpowiednie do potrzeb rowerzysty koła posiadają w swojej ofercie specjaliści z firmy Bart-Pol Sp. z o.o., którzy ponadto doskonale znają potrzeby klientów, co pozwala na udzielenie niezbędnych i bardzo pomocnych wskazówek. W przypadku rozmiaru koła warto więc zaufać profesjonalistom i zapytać ich o radę. Dopasują oni najlepszy produkt do naszych warunków fizycznych oraz planowanej eksploatacji roweru. W przypadku rozmiaru koła warto jest zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów.

Wielkość ma znaczenie

Wielu rowerzystów decydujących się na kupno roweru górskiego staje przed dylematem wyboru kół o średnicy 26 lub 29 cali. Pierwszy rozmiar przeznaczony jest głównie dla typowego użytkownika miejskiego roweru, któremu pojazd służy do pokonywania niewielkich przeszkód, a istotne jest też sprawne manewrowanie jednośladem. Większe koła będą ograniczały zwrotność, jednak mają też sporo zalet, dlatego ich popularność nieustannie rośnie. Są przede wszystkim szybsze na wszelkich podjazdach i zjazdach, a prowadzenie roweru w zakrętach jest zdecydowanie pewniejsze, niż na kołach rowerowych o średnicy 26 cali. Większy rozmiar jest jednak przeznaczony jedynie dla wyższych użytkowników – wyklucza komfortowe i bezpieczne korzystanie dla rowerzystów posiadających poniżej 160 cm wzrostu, choć tę granicę należy przyjmować za dość umowną. Istnieje zatem szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kół do roweru. Ich średnica ma ogromny wpływ na użytkowanie jednośladu, dlatego dobrze jest skonsultować się w tej kwestii ze specjalistami z najlepszego sklepu rowerowego, którzy na podstawie ogromnego doświadczenia dopasują odpowiedni rozmiar koła.

Opracowanie:

Bart-Pol sp. z o.o.

Bydgoszcz , Magazynowa 11

Podziel się